ספורט | תיירות | תרבות | אוכל | פנאי

כיצד לנהוג בחורף בצורה בטוחה

החורף מגיע ועמו הימים הגשומים. תנאי הנהיגה הופכים לקשים יותר, הערנות ותשומת הלב בנהיגה הכרחיות יותר מן הרגיל. כמו כן,  עלינו לוודא כי רכבנו ערוך ומוכן לשינויי מזג האוויר הללו ומומלץ כי הרכב יטופל במוסך טרם כניסתו של החורף. על מנת לס

בדיקת הרכב במוסכים מורשים

מרבית המוסכים המורשים מציעים בדיקת רכב בחינם לפני החורף. כדאי לנצל הצעה זו וללכת לבדוק את הרכב מבעוד מועד לשמירתכם וביטחונכם בכבישים. בזמן שהותכם במוסך, אלו הבדיקות אשר יערכו לרכבכם:

  • צמיגים – תפקידם של הצמיגים לשמור על יציבות הרכב בכביש. ככל שיהיו שחוקים יותר, כך האחיזה בכביש תהיה לקויה וסכנת ההחלקה תגדל. במהלך חודשי הקיץ הם נוטים להשחק ולהתייבש עקב חיכוך עם הכבישים הרותחים, לכן חשוב לוודא כי עומק החריצים גדול מארבעה מילימטרים ואין בהם סדקים. כמו כן, מומלץ לבדוק את תקינות לחץ האויר מדי שבועיים.
  • פנסים – בתקופת החורף ובמיוחד בזמן ערפל הראות לקויה והפנסים מסייעים לראות ולהראות. חשוב לוודא כי כל הנורות תקינות ואינן שרופות.
  • מערכת הבלמים וההגה – מערכת הבלימה של הרכב דורשת משנה זהירות בימי החורף בהם הראות לקויה ותיתכן בלימת פתע. כמו כן, חשוב לוודא את תקינות ההגה.
  • מגבים ומתזים – בימים גשומים מים ובוץ ניתזים על החלון וחשוב לוודא כי מתזי המים תקינים ומאפשרים זרימת מים נקיים לניקוי החלונות וכי המיכל מלא בנוזל. חשוב לוודא גם, כי הגומי של המגבים אינו יבש וכי הם מנגבים את המים מהחלונות בצורה מלאה ותקינה.
  • מערכת הפשרת אדים – הפרשי הטמפרטורה בין פנים הרכב לחוץ ואדי נשימתנו גורמים להופעת אדים בחלונות הרכב, בשמשה הקדמית והאחורית, אשר לעתים מפריעים לנו לראות ואף מסתירים נו את הראות לחלוטין. חשוב לוודא כי מפשירי האדים בחלון הקדמי והאחורי תקינים.
  • דוושות – כדאי לוודא כי דוושות הרכב מצופות גומי המונע החלקה בכדי לקבל אחיזה איתנה במקרה של נהיגה עם סוליה רטובה.

הורדת מהירות הנסיעה ושמירת מרחק

תנאי הראות הקשים מחייבים שינוי בצורת הנהיגה. כמו כן, שמן ודלק שהצטברו בכבישים בשילוב עם אבק ומי הגשם הופכים אותם לחלקים ומסוכנים. על כן, יש להפחית את מהירות הנהיגה בכעשרים קילומטרים לפחות מן המהירות המותרת ולשמור על מרחק רב מן הרכב שלפנינו למקרה שיבצע בלימת פתע, כיוון שבחורף מרחק הבלימה מתארך. כמו כן, מומלץ להאט בעת ביצוע פניות ולבלום את הרכב בעדינות ובאיטיות על מנת לא לגרום להחלקה וסחרור הרכב.

בדיקת תוקף ביטוח חובה

תנאי הנהיגה הקשים ומזג האוויר הסוער בחורף מעלים לצערנו את מספר תאונות הדרכים. לכן חשוב מאד שיהיה לנו ביטוח חובה לרכב. ביטוח זה מכסה במקרים של פגיעות גוף הנגרמות לנהג הרכב, נוסעים נוספים או הולכי רגל. כמו כן, ביטוח חובה מכסה הוצאות כספיות הנגרמות עקב טיפולים רפואיים ואובדן משכורת עקב ימי מחלה.

הביטוח כשמו - חובה בישראל ובמידה ולא יהיה בתוקף לא יהיה לנהג הרכב כיסוי ביטוחי בכל מקרה של תאונה. במידה ותהיינה פגיעת גוף בעקבות התאונה הוא יהיה חשוף לתביעות משפטיות אשר עלולות להיות כרוכות בהוצאות כספיות גבוהות ומיותרות.

הדלקת אורות ביום

בישראל ישנו חוק המחייב הדלקת אורות גם בשעות היום בעונת החורף, בין החודשים נובמבר לאפריל. רכבים פרטיים מחויבים להדליק אורות בכבישים בין עירוניים ורכבים ציבוריים, משאיות ואופנועים מחוייבים להדליק אורות גם בכבישים עירוניים. מעבר לחובת הדלקת האורות מתוקף החוק, חשוב להשאיר את האורות דולקים בכל נסיעה בעיר ומחוצה לה על מנת לראות את הדרך טוב יותר במיוחד בזמן ערפל, גשם סוער ושלג וכמובן בכדי  להראות בצורה ברורה יותר על ידי רכבים אחרים.

ביגוד מתאים לנהיגה

בעונת החורף אנו עוטים עלינו שכבות רבות על מנת להתגונן מהקור אך בזמן הנהיגה, שכבות אלה יכולות להכביד על חופש התנועה ולהקשות על התפעול התקין של הרכב. בזמן נהיגה חשוב ללבוש בגדים קלים, לנעול נעליים נוחות ושאינן מחליקות המאפשרות לחוש את הדוושות. יש להמנע מחבישת כובע אשר עלול להפריע לשמיעה. בהקשר זה חשוב לציין כי מומלץ מאוד להסיר מעילים גם מן הילדים הישובים על מושבי הבטיחות, כיוון שהמעילים העבים מונעים מרצועות הביטחון להיות הדוקות על גופם.

ערנות

מפאת הקור אנו נוטים להדליק ברכב את המזגן על חימום. תחושת החום יכולה לפגום בערנות ואף להרדים. חשוב לשמור תמיד על חלון פתוח מעט אשר יזרים אוויר צח אל תוך הרכב וישאיר את הנהג ערני ומרוכז.

 

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
שלושה רעיונות לאפייה עם מייפל
ריח המייפל מוכר לכולנו, ריח מתוק, ביתי, שגורם לנו מיד לחפש את מקורו, ובדרך כלל למצוא אותו כחלק מקינוח, כרוטב למאכלים שונים ואפילו ... לכתבה המלאה

שיקום נוסף לנחל ותיקים
900 אלף שקלים יושקעו בפרויקט בידי הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל, שאישרה כ-100 מיליון שקלים לקידום 93 פרויקטים ס... לכתבה המלאה

חזרתי כדי לעזור לאופקים-מרחבים לעלות ליגה
אחרי שפתח את העונה השנייה בשדרות, עבר לקרית מלאכי ועזב אחרי חודש, החלוץ אייל דיין החליט לדחות את כל ההצעות המפתות בעיקר כספית כדי ... לכתבה המלאה

בדרך לפארק הישרדות באופקים
בפארק, שעבר באחרונה שדרוג משמעותי, יוקמו מתחמי קמפינג ומתקנים בעלי אופי הישרדותי ... לכתבה המלאה

משפחתו של יצחק דנציגר טוענת כי פסלו
79 שנים מפרידות בין לידתו של הפסל "נמרוד" שיצר ב-1939 הפסל יצחק דנציגר ז"ל, לפסל "מוטי" שיצר ב-2018 הפסל ... לכתבה המלאה

גמר אליפות מרכזי הצעירים של הפריפריה
ברכות למרכז צעירים צפת על האליפות בגמר מרכזי הצעירים של המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל ... לכתבה המלאה

הטיילת החדשה של אופקים עוברת בשמורת טבע
הסתיים שלב ב' של שיקום נחל ותיקים. נסללה טיילת רחבה שלאורכה מספר נקודות עצירה ותצפית, בנוסף הוצבו עמודי תאורה ושילוט ... לכתבה המלאה

הנינג'ות הגיעו לאופקים
מאות תושבי אופקים והסביבה נהנו מפסטיבל האקסטרים שנערך שלושה ימים בגן הידידות באופקים     ... לכתבה המלאה

אופקים פותחת את עונת הרחצה
קיץ 2019 בפתח ועונת הרחצה בבריכה העירונית באופקים תיפתח השבוע ותימשך עד סוף חודש ספטמבר. הבריכה תהיה פתוחה הן למנויי הקאנטרי והן ל... לכתבה המלאה

מה לעשות עם הילדים בחופשת פסח?
קרן קימת לישראל מציעה מגוון פעילויות חינמיות לילדים (והוריהם) בפריסה ארצית במיוחד לחג האביב ולמזג האוויר הנעים, המתאים לטיולים ברח... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות