ספורט | תיירות | תרבות | אוכל | פנאי

תושבי הדרום חיים פחות ומשלמים יותר

בדרום יש פחות מיטות ואחיות מאשר בבתי החולים במרכז, וזה לפני הנתונים המדכדכים על תוחלת החיים ותמותת תינוקות. כאילו זה לא מספיק, תושבי האזור גם מממנים את שירותי הבריאות בין גדרה לחדרה. אולי די?

כמו על מזג האוויר – שכמאמר מארק טוויין כולם מדברים עליו אבל אף אחד לא עושה משהו בעניינו – גם על המצב הירוד של מערכת הבריאות בדרום כולם מדברים אבל דבר לא משתנה.

אלה הנתונים המדכדכים שלא אני המצאתי, אלא פורסמו על ידי משרד הבריאות עצמו לקראת כנס ההתמודדות הלאומית עם צמצום אי-השוויון במערכת הבריאות: מספר מיטות האשפוז במחוז תל אביב עומד על שתיים לכל אלף איש. במחוז הדרום כולו הנתון הוא 1.3 מיטות בלבד לאלף איש. במיטות המיועדות לרפואה דחופה המצב אפילו גרוע יותר: 0.06 מיטות לאלף איש בדרום לעומת 0.15 מיטות לאשפוז דחוף לכל אלף תל-אביבים. פי 2.5.

יתר הנתונים מדכאים באותה מידה. שיעור הרופאים במחוז הדרום נמוך ב-66% בהשוואה למספרם היחסי במרכז הארץ ושיעור האחיות נמוך בדרום בחצי מהמספר היחסי בתל אביב.

למספרים האלה יש השפעה ישירה על בריאותם של תושבי הדרום ועל תוחלת חייהם. תוחלת החיים הממוצעת בבאר שבע היא 81, לעומת תושב רמת גן שיחיה – חמסה חמסה – עד גיל 84.4. ובמילים פשוטות: תושב באר שבע חי בממוצע 4-3 שנים פחות ממי שגר ברמת גן.

גם בתמותת תינוקות התמונה בדרום הארץ קודרת כתוצאה ישירה של הקיפוח בשירותי הבריאות. אצלנו שיעור תמותת התינוקות הוא 3 לאלף לידות, ובקרב התושבים הערבים בדרום המספר גבוה בהרבה – 11 תינוקות מתים בממוצע בכל אלף לידות.

המספרים האלה כאמור אינם סוד. אי-השוויון בשירותי הבריאות מוכר וידוע גם לאלה המופקדים על תיקונו. אבל אין צורך להרחיק עד בתי העלמין ועד חדרי הלידה: גם הזמינות של רופאי משפחה ושל רופאים מקצועיים נמוכה בדרום במידה גדולה מזו שבמרכז הארץ. תושבי נתיבות, מרחבים ושדרות הנזקקים לרופא מומחה ימתינו זמן רב יותר מזה שממתינים תושבי רמת גן, פתח תקוה או חולון.

וכאן האבסורד מתעצם. שכן, אף ששירותי הרפואה לסוגיהם בדרום דלילים לעומת מרכז הארץ, התשלומים דווקא שווים לאלה במרכז הארץ. תושב אופקים, למשל, שנאלץ להמתין זמן רב יותר לרופא מומחה, או כזה שמוותר על טיפול רפואי בגלל המרחק העצום לבית החולים, משלם לקופת החולים שבה הוא חבר בדיוק אותו סכום שמשלם חבר אותה קופה שהתמזל מזלו לחיות במרכז.

בפועל המשמעות ברורה: תושבי הדרום מממנים בעצם את השירותים הטובים יותר שמציעה מערכת הבריאות למי שמתגוררים בין גדרה לחדרה.

את המצב המקומם הזה יש לתקן. בשעה שהממשלה חותמת על הסכמי גג לבניית אלפי דירות בנתיבות, אופקים ודימונה, היא חייבת להשקיע גם בשיפור מאסיבי, רחב היקף, של שירותי הבריאות לאלה המיועדים לעבור להתגורר שם. אי השוויון בשירותי הבריאות לא רק מקומם ומכעיס, הוא עולה בבריאות ובקיצור תוחלת החיים.

לכתבה המקורית שפורסמה בYNET 

 

 

 

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
השנה שניסו אביטן ירצה לשכוח
ניסו אביטן יתארח הערב (18:30) יחד עם הפועל חדרה אצל הפועל ב"ש, אבל לפני 11 שנים הוא אימן בהתנדבות בעירוני אופקים מליגה א'... לכתבה המלאה

בתמיכת שרת התרבות והספורט: תיאטרון נשים באופקים
היסטוריה באופקים- בתמיכת שרת התרבות והספורט: יוקם תיאטרון נשי... לכתבה המלאה

איך לקרר את חדר הילדים בצורה הבטוחה ביותר?
הדרך הנכונה לקרר חדרי ילדים היא להשתמש במאווררים ובמזגנים ... לכתבה המלאה

אופקים ספורט סנטר - הקאנטרי החדש באופקים
עם סיומו של החופש הגדול, התקיים אירוע השיא של הקיץ. ... לכתבה המלאה

סוכות 2018 עם מיטב תוצרת הדרום
חג האסיף הוא זמן אידיאלי להגיע לביקור בצפון הנגב. לאחר תקופה קשה עם עמל רב, הגיע הזמן לקצור את פירות העבודה, ליהנות משפע של תוצרת ... לכתבה המלאה

סוגרים את הקיץ באופקים
מאות משפחות הגיעו למסיבה הגדולה שהתקיימה ברחבת מרכז הצעירים והגיל הרך. ... לכתבה המלאה

מה אסור לכלבים לאכול?
לא כל מי שמגדל כלב יודע מה להאכיל אותו ויש טעויות נפוצות שעלולות לגרום נזקים בריאותיים בלתי הפיכים. הנה הרשימה המלאה ... לכתבה המלאה

אז כמה נרשמו עד כה בעיר שלכם ?? תכנסו לבדוק
כמחצית מהזכאים נרשמו תוך יומיים - השר כחלון: "כל עוד זה תלוי בי איש לא יגזול עוד את הזכות של זוג צעיר לבית ראשון. המסר ח... לכתבה המלאה

תוכנית הפיתוח לאופקים היא איום כלכלי וחברתי
חוקר מטעם מינהל התכנון ידון מחר (ד') בהתנגדויות שהוגשו לתוכנית הממשלתית "אופקים חדשים" (תמל/ 1034), הנוגעת לפיתוחה ה... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
הבחירה שלך למועצת העיר
הליכוד - מחל - בראשות איציק דנינו שס - בראשות שלמה עזרן דת - בראשות אברהם דויטש תנופה - חי - בראשות גדעון סבגי הבית היהודי - טב - בראשות הרב עדי פלח העבודה- א - בראשות נורברט בוקובזה יש עתיד - פה - בראשות טל מגירה לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות