חדשות

אות הקהילה למזל פרץ

מזל פרץ מתגוררת באופקים מאז עלתה עם משפחתה ממרוקו בשנת 56. השבוע חנכה עם עמותת "אחוזת נגב" את פסטיבל האופניים השביעי לזכר בנה רב פקד פטריק פרץ ז"ל - מפעל זיכרון אישי וקהילתי רב משמעות אותו ייסדה עם קבוצת מתנדבים בעיר.

 מאת: יצחק קריספל - אופקים פורטל העיר (3.10.2013)

מזל עלתה עם משפחתה בשנת 56 מהעיר אוג'דה (וג'דה) שמרוקו לישראל כשהיא בת 8, תחילה המשפחה נחתה במחנה בקונדרנס (מרסיי) שבצרפת, אך אביה שלמה כהן התעקש לעלות לישראל. המשפחה ביקשה להגיע לירושלים, אבל מה שחיכה לה זו מעברת הפחונים באופקים.

מזל מספרת: "לאחר כמה חודשים הוא חלה ולא ידענו מה לעשות, אני הייתי בת 8 חיכיתי בכניסה לעיר בוכייה כיום שלם, כדי שיעבור רכב וייקח אותו לבית החולים. לאחר שהגיע מכר שלנו ברכב של מ.ע.צ הוא פינה אותו לבית החולים סורוקה שהיה כולו צריפים. שם הוא נפטר מחוסר טיפול נאות כשסיבת המוות לא ידועה. אימי אז הבינה שאבא שלנו מהיר להגיע לארץ ישראל כדי להיקבר כאן".
"אימא שלי ג'ולייט כשהיא רק בת 29 עם ארבעה ילדים ולאחר שאבי נפטר קיבלה מהציבור בעיר את השם "מאדם כהן". קיבלנו חנות ברחוב 'גיבורי ישראל' כדי לפתוח עסק. אימי פתחה חנות מכולת וכדי למלא את החנות בסחורה היא מכרה 1.5 ק"ג זהב ליהודה עמר שהיה בעל מפעל לזהב ויהלומים בעיר".
כך הפכה מזל להיות הדמות הדומיננטית בבית, לאחר שאימה שלה הייתה אמונה על פרנסת הבית והיא על אחזקתו. "אני הייתי רק בת 9 הייתי מבשלת לאחים שלי, עומדת בתור לקבל קצבת אוכל עם בולים ומסייעת לאימה בחנות מכולת".
עם הזמן הפכה מאדם כהן גם ללשכת רווחה שכונתית, היא סייעה למשפחות רבות לסגור שבתות שהיו ללא מזון, פתרה בעיות לאוכלוסיות מוחלשות ועודדה רבים להמשיך לסחוב את תלאות החיים על כתפיהם החלשות.
את בעלה חיים פרץ הכירה כאן באופקים. חיים עלה כנער לישראל והתקבל בקיבוץ גבעת ברנר. הוריו הגיעו עם ילד נוסף מקזבלנקה ישירות לאופקים. חיים היה מגיע לאופקים לעיתים תכופות מהקיבוץ, כך פגשתי אותו הוא ביקש את ידי והתחתנו בשנת 1964. חיים עבד כ 20 שנה בשירות בתי הסוהר בעזה ופרש לגמלאות לאחר החזרת עזה לרשות הפלסטינאית.
למזל וחיים נולדו חמישה ילדים: דניאלה, סמי, לילך, פטריק וקלי בת זקונים, מאז ועד היום הם חיו ברחוב צה"ל באופקים. בשנת 2002 מת בנה פטריק, שהיה ביחידת המסתערבים, במבצע ללכידת מבוקש בחברון מירי צלף מקומי. פטריק היה אז בחופשת פסח באופקים, אך נקרא להחליף את חברו באירוע מבצעי שממנו לא חזר. הייתה כאן הלוויה גדולה מאוד, דרכו האחרונה הייתה כאב גדול וצער בלתי ישוער.
בשנת 2007 ייסדה קבוצת מתנדבים באופקים 'פסטיבל אופניים' כאירוע הנצחה לזכרו, לימים ייסדה מזל כאחת מ 7 המייסדים עם קבוצת מתנדבים זו את העמותה המקומית "אחוזת נגב", המפעילה את פסטיבל האופניים לזכרו כבר שנה שביעית באופקים.   אירוע זה הפך את פטריק לדמות מוכרת ונערצת גם לאחר מותו, תמונתו וזכרו נחקקו בזיכרון העיר וההיסטוריה שלה לנר זיכרון לעולמים.
מזל הפכה לדמות קהילתית מוכרת בפני כל, עם משפחה ענפה ומכובדת בעיר אופקים. בחגים מגיעים לביתה עשרות מחיילי בסיסו של פטריק כדי לתמוך, להתחבר, לחבק וגם לאכול מהמטעמים שלה. הבית שלה הוא מתנ"ס קטן ורק בחג המימונה האחרון בו נכחתי, היו בו עשרות מבקרים.

על כל פועלה למען הקהילה, על הנתינה, זכות הראשונים והעשייה הקהילתית, נמצאה מזל פרץ ראויה לקבל "אות הקהילה בשנת 2013" כל לחי!

תושבים שקיבלו אות קהילה באופקים - כאן

 

 

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
נגב אקולוגיה הכריזה על שם חדש למפעל באופקים
מפעל באופקים יקרא על שמה של ניקול קבסה ז"ל שנספתה בתאונה     ... לכתבה המלאה

אחרי תל אביב: אוטובוסים חשמליים גם באופקים
האוטובוסים שניתן להטעינם בתוך דקות אחדות, יסייעו לשמירה מפני זיהום האוויר ומפגעי הרעש   ... לכתבה המלאה

אופקים: ארבעה ילדים אובחנו עם חיידק אלים
שלושה בני 10 ואחיו התינוק של אחד מהם, אובחנו כנשאים של החיידק האלים מנינגוקוק מסוג B ... לכתבה המלאה

נחנך אזור תעשייה חדש באופקים
המתחם משתרע על 720 דונם, ויקומו עליו כ-100 מפעלים חדשים ... לכתבה המלאה

מכינת המדעים הראשונה בארץ - באופקים
בשבוע שעבר, התקיים באופקים טקס פתיחת המכינה מרשים ומכובד ... לכתבה המלאה

בעת טיפול בחממת צמח החשוד כגראס
השוטרים דפקו בדלת ומצאו בבית באופקים חממה ובה 200 שתילים ... לכתבה המלאה

מהפך: הקאנטרי קלאב עבר לניהול העירייה
​המקום ינוהל על ידי חברת תפעול, באמצעות עיריית אופקים. ... לכתבה המלאה

הפרוייקט לצמצום פערים דיגטליים יוצא לדרך
שר המדע והטכנולוגיה וראש עיריית אופקים השיקו את המרכז הדיגיטלי, בית למדע וחדשנות בקהילה.  ... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות