חדשות

אות הקהילה לשלום בן דוד

עליתי בשנת 1956 ומאז אני רק באופקים. אני אוהב את העיר ומחובר אליה, אדם בניו יורק ללא חברים לא שווה כלום, כאן אני יורד כל בוקר למרכז וכבר 20 אנשים אומרים לי בוקר טוב, זה שווה הכל."

 אופקים פורטל העיר - 12.05.2013

שלום בן דוד עלה עם משפחתו כשהיה בגיל 21 מהעיירה סאליי הסמוכה לראבט הבירה במרץ 1956 ישירות לעיר אופקים. ההגעה הייתה בחשכת הליל ישירות אל מעברת הפחונים שהייתה ממוקמת בסמוך למוסך הטרקטורים של הסוכנות היהודית בכניסה לעיר.

שלום הגיע כחשמלאי רכב וציוד מכני ומיד התקבל כעובד בתחנת הטרקטורים הסמוכה. מקום הבילוי הקרוב היה העיר באר שבע וכדי להגיע לשם היינו צריכים לבזבז חצי יום. שם יכולנו לראות סרט בקולנוע קרן, או לקנות פלאפל – זה היה הבילוי.
באותה תקופה התחילה מלחמת סיני והיינו צריכים לבסס קן הגנה בעיר וסביבתה. שלום התגייס לצבא בגלל שהחזיק ברשותו רישיון נהיגה, דבר שהיה נדיר ונחוץ בזמנו. כדי להגיע למושבי האזור ולתקן גנראטורים שסיפקו שם חשמל בלילה החשוך היה נוסע שלום עם סוס ועגלה.
כדי לחזק את היישוב הגיעו משפחות מקיבוצי האזור, אחת המשפחות הגיעה מכפר עזה. משפחה זו הייתה דוברת צרפתית כמוני. פתאום הייתה לנו שפה משותפת. היינו נפגשים בלילה, לי היה פטיפון קפיץ שאיתו השמעתי שירים בעיקר בצרפתית, היינו רוקדים. בתקופה זו ארגנתי עם חברים מסיבות במוסך של כיבוי האש (של היום). שם הכרתי את אשתי ולאחר תקופה התחתנו בבניין שהיה מיועד להיות הצרכנייה של סאבג ומשמש כיום בית מאפה ליד קולנוע כוכב בעיר.
בשנת 1962 החל שלום לעבוד כחשמלאי רכב וטרקטורים בקק"ל, שהיה ממוקם כבר אז ועד היום בצומת גילת. לאחר תקופה נהייה אחראי תחבורה בקק"ל בכל איזור הדרום, בתקופה זו פעלו לסלול את הדרך מערד לים המלח ולאילת.
בשנות החמישים מתחילה לבנות המדינה בתים מאבן כשי לפנות את הפחונים, אז נרקמות השכונות של רחוב הרצל, הרב עוזיאל, הרב קוק, הנשיא וקדש. המדינה בנתה בתים ויום אחד, בשלהי המלחמה כשהם עוד לא היו גמורים, נפוצה שמועה על הפגזות על העיר וכל יושבי הפחונים פלשו לתוך הבתים וקבעו עובדות בשטח, רק לאחר מכן הגיעו נציגי עמיגור והסדירו את העניין וכך רכשנו את הבית הראשון שלנו. בשנת 1962 עברתי עם משפחתי לבית גדול יותר ברחוב יהודה הלוי, שם מתגוררת המשפחה עד היום.
את מעורבותו הציבורית התחיל כאשר הוא וחבריו הבינו שהם רוצים לנהל את העיר, כי עד אז מי שניהל אותנו היה אנשי מפ"אי מבחוץ. בשנת 1973 נכנס לפעילות בעירייה לאחר פטירתו של מסיקה, שהיה חבר מפלגה ומנהל בנק הפועלים בעיר.
בתקופתו דאג להפעיל את מרכזי הנוער שהפעילו חוגים והרקדות, בית ספר למוסיקה, פעילות ענפה במקלטים "במבוק" "סוף העולם" ועוד. דאגנו אז לתת טיפולי שיניים לקשישים. אז גם לקחנו החלטות לגבי הקמת בית הקשיש עד שהיום הפך להיות פרטי. היו גם החלטות שמנענו מהעיר להיכנס אליהם, כמו הבקשה לבנות כאן בית סוהר, שלא הסכמנו לקבל אותו לכאן. כל הפעילות הייתה על חשבון ימי חופשה מהעבודה הפעילות בעירייה הייתה פעילות התנדבותית בלבד.
"אני אוהב את אופקים ומחובר אליה. אם הייתי גר בניו יורק והייתי בודד זה לא שוו כלום. כאן אני יורד למרכז ויש לי לפחות 20 אישי שאומרים לי שלום, יושבים איתי, חברים אמיתיים שלי, זה שווה את הכול"

"לאחר שאני רואה מה בניתי פה, את תרומתי למדינה, לעיר ולמשפחתי אני מרגיש סיפוק. אני מבסוט ממה שעשיתי" על כל פועלו לעיר, למדינה ולקהילה נמצא שלום בן דוד ראוי לקבל את "אות הקהילה" מטעם העמותה הקהילתית "אחוזת נגב" ופורטל העיר אופקים.

תושבים שקיבלו אות קהילה באופקים ראה כאן.

 

שיתוף

תגובות

  • אופקימי

    14/05/2013
עוד באותו נושא
מענקים לתושבים שיציבו מיגונית בביתם
ראש העיר הודיע כי המענק יינתן למציבי מיגוניות פרטיות  ... לכתבה המלאה

איש הייטק חשוד שקיבל בעורמה הטבת מס
מדובר בתושב הרצליה שעל פי החשד הצהיר בפני פקיד השומה כי הוא מתגורר באופקים במטרה לזכות בהטבת מס.  ... לכתבה המלאה

שניב : רווח הון של כ - 10 מיליון שקל ממכירת נדל'ן
יצרנית מוצרי הנייר חתמה על הסכם למכירת מחסן ההפצה שלה באופקים,תמורת כ-18.5 מיליון שקל ... לכתבה המלאה

בפעם השביעית: הארנונה תישאר ללא שינוי
ראש העיר:  "גידול ההכנסות עליו אנו שוקדים יגיע מפרויקטים כלכליים ולא מכיסו של התושב" ... לכתבה המלאה

הסכמי הגג בערי הנגב - לא מה שחשבתם
סיכוייהן של אופקים, דימונה ונתיבות - ערים שנמצאות בעיצומם של תהליכי הבראה - לצלוח מבחינה כלכלית את הגידול החד באוכלוסייה בעקבות יי... לכתבה המלאה

המהנדסת החדשה של עיריית הרצליה: חנה חרמש
חרמש שימשה בתפקידה האחרון מהנדסת העיר אופקים. היא תחליף בתפקיד את מייק סקה, שהודיע בדצמבר על פרישה ... לכתבה המלאה

פגישה של ראשי רשויות עם אלוף פיקוד העורף
בפגישה עלו נושאים חשובים כגון פערי המיגון, עידוד בניית ממ"דים בבתי תושבים ומקלטים שאינם שמישים בבתים משותפים ... לכתבה המלאה

בשורה חדשה של משרד הכלכלה לבעלי העסקים באופקים
משרד הכלכלה באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, הודיע כי יעבה את התמיכה בעסקים קטנים. ... לכתבה המלאה

עורכי דין נטלו מליונים שלא כחוק
עמותת נדל"ן באופקים תובעת 2.3 מיליון שקל בטענה שנטלו כספים מחשבון הנאמנות ... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
חניה בתשלום באופקים
הגיע הזמן שיהיה כאן סדר זה מוכיח שאופקים מתפתחת זה יפגע בעסקים פה זה לא תל אביב שיטה להגדלת קופת העירייה לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות