חדשות

אות הקהילה לשלום בן דוד

עליתי בשנת 1956 ומאז אני רק באופקים. אני אוהב את העיר ומחובר אליה, אדם בניו יורק ללא חברים לא שווה כלום, כאן אני יורד כל בוקר למרכז וכבר 20 אנשים אומרים לי בוקר טוב, זה שווה הכל."

 אופקים פורטל העיר - 12.05.2013

שלום בן דוד עלה עם משפחתו כשהיה בגיל 21 מהעיירה סאליי הסמוכה לראבט הבירה במרץ 1956 ישירות לעיר אופקים. ההגעה הייתה בחשכת הליל ישירות אל מעברת הפחונים שהייתה ממוקמת בסמוך למוסך הטרקטורים של הסוכנות היהודית בכניסה לעיר.

שלום הגיע כחשמלאי רכב וציוד מכני ומיד התקבל כעובד בתחנת הטרקטורים הסמוכה. מקום הבילוי הקרוב היה העיר באר שבע וכדי להגיע לשם היינו צריכים לבזבז חצי יום. שם יכולנו לראות סרט בקולנוע קרן, או לקנות פלאפל – זה היה הבילוי.
באותה תקופה התחילה מלחמת סיני והיינו צריכים לבסס קן הגנה בעיר וסביבתה. שלום התגייס לצבא בגלל שהחזיק ברשותו רישיון נהיגה, דבר שהיה נדיר ונחוץ בזמנו. כדי להגיע למושבי האזור ולתקן גנראטורים שסיפקו שם חשמל בלילה החשוך היה נוסע שלום עם סוס ועגלה.
כדי לחזק את היישוב הגיעו משפחות מקיבוצי האזור, אחת המשפחות הגיעה מכפר עזה. משפחה זו הייתה דוברת צרפתית כמוני. פתאום הייתה לנו שפה משותפת. היינו נפגשים בלילה, לי היה פטיפון קפיץ שאיתו השמעתי שירים בעיקר בצרפתית, היינו רוקדים. בתקופה זו ארגנתי עם חברים מסיבות במוסך של כיבוי האש (של היום). שם הכרתי את אשתי ולאחר תקופה התחתנו בבניין שהיה מיועד להיות הצרכנייה של סאבג ומשמש כיום בית מאפה ליד קולנוע כוכב בעיר.
בשנת 1962 החל שלום לעבוד כחשמלאי רכב וטרקטורים בקק"ל, שהיה ממוקם כבר אז ועד היום בצומת גילת. לאחר תקופה נהייה אחראי תחבורה בקק"ל בכל איזור הדרום, בתקופה זו פעלו לסלול את הדרך מערד לים המלח ולאילת.
בשנות החמישים מתחילה לבנות המדינה בתים מאבן כשי לפנות את הפחונים, אז נרקמות השכונות של רחוב הרצל, הרב עוזיאל, הרב קוק, הנשיא וקדש. המדינה בנתה בתים ויום אחד, בשלהי המלחמה כשהם עוד לא היו גמורים, נפוצה שמועה על הפגזות על העיר וכל יושבי הפחונים פלשו לתוך הבתים וקבעו עובדות בשטח, רק לאחר מכן הגיעו נציגי עמיגור והסדירו את העניין וכך רכשנו את הבית הראשון שלנו. בשנת 1962 עברתי עם משפחתי לבית גדול יותר ברחוב יהודה הלוי, שם מתגוררת המשפחה עד היום.
את מעורבותו הציבורית התחיל כאשר הוא וחבריו הבינו שהם רוצים לנהל את העיר, כי עד אז מי שניהל אותנו היה אנשי מפ"אי מבחוץ. בשנת 1973 נכנס לפעילות בעירייה לאחר פטירתו של מסיקה, שהיה חבר מפלגה ומנהל בנק הפועלים בעיר.
בתקופתו דאג להפעיל את מרכזי הנוער שהפעילו חוגים והרקדות, בית ספר למוסיקה, פעילות ענפה במקלטים "במבוק" "סוף העולם" ועוד. דאגנו אז לתת טיפולי שיניים לקשישים. אז גם לקחנו החלטות לגבי הקמת בית הקשיש עד שהיום הפך להיות פרטי. היו גם החלטות שמנענו מהעיר להיכנס אליהם, כמו הבקשה לבנות כאן בית סוהר, שלא הסכמנו לקבל אותו לכאן. כל הפעילות הייתה על חשבון ימי חופשה מהעבודה הפעילות בעירייה הייתה פעילות התנדבותית בלבד.
"אני אוהב את אופקים ומחובר אליה. אם הייתי גר בניו יורק והייתי בודד זה לא שוו כלום. כאן אני יורד למרכז ויש לי לפחות 20 אישי שאומרים לי שלום, יושבים איתי, חברים אמיתיים שלי, זה שווה את הכול"

"לאחר שאני רואה מה בניתי פה, את תרומתי למדינה, לעיר ולמשפחתי אני מרגיש סיפוק. אני מבסוט ממה שעשיתי" על כל פועלו לעיר, למדינה ולקהילה נמצא שלום בן דוד ראוי לקבל את "אות הקהילה" מטעם העמותה הקהילתית "אחוזת נגב" ופורטל העיר אופקים.

תושבים שקיבלו אות קהילה באופקים ראה כאן.

 

שיתוף

תגובות

  • אופקימי

    14/05/2013
עוד באותו נושא
נגב אקולוגיה הכריזה על שם חדש למפעל באופקים
מפעל באופקים יקרא על שמה של ניקול קבסה ז"ל שנספתה בתאונה     ... לכתבה המלאה

אחרי תל אביב: אוטובוסים חשמליים גם באופקים
האוטובוסים שניתן להטעינם בתוך דקות אחדות, יסייעו לשמירה מפני זיהום האוויר ומפגעי הרעש   ... לכתבה המלאה

אופקים: ארבעה ילדים אובחנו עם חיידק אלים
שלושה בני 10 ואחיו התינוק של אחד מהם, אובחנו כנשאים של החיידק האלים מנינגוקוק מסוג B ... לכתבה המלאה

נחנך אזור תעשייה חדש באופקים
המתחם משתרע על 720 דונם, ויקומו עליו כ-100 מפעלים חדשים ... לכתבה המלאה

מכינת המדעים הראשונה בארץ - באופקים
בשבוע שעבר, התקיים באופקים טקס פתיחת המכינה מרשים ומכובד ... לכתבה המלאה

בעת טיפול בחממת צמח החשוד כגראס
השוטרים דפקו בדלת ומצאו בבית באופקים חממה ובה 200 שתילים ... לכתבה המלאה

מהפך: הקאנטרי קלאב עבר לניהול העירייה
​המקום ינוהל על ידי חברת תפעול, באמצעות עיריית אופקים. ... לכתבה המלאה

הפרוייקט לצמצום פערים דיגטליים יוצא לדרך
שר המדע והטכנולוגיה וראש עיריית אופקים השיקו את המרכז הדיגיטלי, בית למדע וחדשנות בקהילה.  ... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות