חדשות

אות הקהילה לדר' עבד עבדלגני

שעתיים עם ד"ר עבד בשעת לילה מצליחות לתאר את פועלו של האיש הזה במהלך יום עבודה מטורף בקופת חולים. אבל שעתיים בלבד אינן מספיקות לתאר את רוחב ליבו של האיש הזה שמשרת את הציבור בתפקיד שוחק כבר שלושים שנה. יומן מסע.

מאת: יצחק קריספל - אופקים פורטל העיר (18.12.2012)

יום שלישי השעה 20:40 בערב, אני פוגש את ד"ר עבד במשרדו במרפאת קופת חולים ב', לאחר שהגיע מביקור בית אצל חולה שביצעה קריאה למוקד הלילי שהקים בעיר, כל זאת לאחר משמרת בוקר שהתחילה בשעה 08:00 בבוקר עם הפסקה קטנה הוא עובד כל יום עד 19:00 בערב ואז ממשיך למשמרת לילית עד השעה 24:00.
"צריך לאהוב את המקצוע הזה כדי לעסוק בו" אומר ד"ר עבד ומתייחס לשחיקה הגדולה. בשנת 73 הלך ללמוד רפואה לאחר שבכפרו, כפר נחאף ליד כרמיאל, לא הייתה מרפאה והיה צריך לנדוד 5 ק"מ כדי לקבל טיפול רפואי ובתקופה זו התחבורה הייתה דלילה מאוד. "כדי לקבל טיפול במרפאה" מוסיף ד"ר עבד, "היית צריך למצוא חמור". "הלכתי ללמוד בתחושת שליחות, זה לא מקצוע של כבוד או כסף, אלא מקצוע של רצון לתת ולסייע לאנשים" הוא מסכם.
חדרו של ד"ר עבד בקופת חולים כללית בעיר מלא בתעודות הוקרה, שכתבו לו תושבי העיר, על הטיפול המסור, על האכפתיות והיחס המיוחד שהוא מעניק לחולים ולעיתים אף בכל שעות היממה. "קשה לי לומר למטופל: סגור, או אני לא עובד עכשיו! זה פשוט לא אנושי. בלי אהבה לא ניתן לעסוק ברפואה כי המקצוע שוחק מאוד".
"יש כאן סיפוק" אומר ד"ר עבד ועיניו מבריקות פתאום. "אם אדם חולה מגיע אליי לקבל עזרה ואחר כך הוא מגיע בריא כדי להודות לי ואפילו אומר לי שהצלתי את חייו, זה סיפוק אדיר". אני כרופא חייב לאמץ את הגישה של החולים ולא את הגישה שלי, עם הזמן פיתחתי את האפשרות להתאים את עצמי להרבה מאוד גוונים של דפוסים ואנשים וזה עוזר לי להסתדר עם כולם".
ד"ר עבד סיים את לימודיי בשנת 1980 בצ'כיה, תחילה עסק כרופא בכפר הולדתו אחר כך הגיע דרומה כדי לעשות התמחות בבאר שבע, לאחר ההתמחות שימש כרופא כללי ברהט ובאר שבע, ובשנת 86 הגיע בפעם הראשונה לאופקים. בתקופה זו עבר התמחות לרפואת משפחה בסורוקה ומאז הוא משמש כרופא בקופת חולים ב' באופקים.
מאז שהותו בעיר עבר ד"ר עבד הרבה באופקים. נלחמתי שיהיה כאן מוקד רפואת לילה 24 שעות ביממה, אז השיגו בעירייה את התקציב הדרוש ומיד נערכתי גם אני עם הנהלת קופת חולים שתעביר תקציב והסכמות  ותעמיד לרשותנו את המרפאה גם בשעות הלילה, אבל אחר כך העדיפו לקחת את הכסף לכיוונים אחרים והכול נפל. מאז אני פותח משעת סגירת המרפאה בשעה 19:00 עד 24:00 ונותן שירות חשוב לציבור כתוספת שלנו הרופאים במרפאה בצורה וולונטארית.
השעה כבר 21:40 והנייד של עבד מצלצל, המטופלים של ד"ר עבד מחזיקים במספר הטלפון הנייד שלו ומרגישים חופשי להתקשר בכל שעה. "אני צריך ללכת לביקור בית" הוא אומר לי, ואני מתכוון ללכת איתו. תוך כדי תזוזה נכנסים רעייתו וילדיו לביקור במרפאה בשעות הערב והוא קופץ עליהן בנשיקות וחיבוקים. פתאום הוא הופך מרופא לאבא והכול מתערבב: "משעמם לנו בבית" אומרת הבת, "אז באנו". ואז עולה לו רעיון להכין לכולנו תה ולשתות יחד. כשהתה מגיע ומוגש לכולם, נכנס בבהלה נער צעיר עם חתך עמוק ברגל ואז כולנו רצים יחד במהירות (עם התה) לחדר התפירה. עכשיו המחזה בהחלט סוריאליסטי: ד"ר עבד ואני, יחד עם בנותיו הקטנות, הנער הפצוע והוריו מבצעים תפירה לחתך פתוח, שותים תה ומדברים על ענייני היום – נשמע לכם הזוי? ממש לא! זו המציאות היומיומית של ד"ר עבד ועבודתו.
השעה כבר 22:24 ואנו יוצאים יחד לשכונת מישור הגפן למטופלת שהתקשרה קודם. ד"ר עבד מקדיש לה זמן יקר מאוד וטוען שהיא חייבת ללכת לצילום בבית חולים, הנקע בירך נראה לו חמור וללא דיחוי. הוא נותן לה הפנייה במקום והיא מתארגנת לנסיעה.
ד"ר עבד משמש גם כמנהל המרפאה, "יש לי צוות נהדר ואנחנו עובדים יחד בצורה הרמונית. אנחנו מצליחים בעקבות אנשים טובים שעובדים איתי כמו: ד"ר ואדים, ד"ר סטלה, אמה וורה וצוות האחיות והסייעות". כשעתיים הייתי במחיצתו של הרופא הנערץ, קיבלתי סחרחורת ויצאתי עייף – איך הוא מצליח לעמוד המעמסה הזו, וכך כל השבוע (כולל מוצ"ש)?

על כל פועלו למען תושבי העיר החולים והבריאים ללא לאות וללא זמנים, על הקרבתו למען הקהילה בשעות לא שגרתיות, על טיפולו המסור ואישיותו הקורנת, נמצא ד"ר עבד ראוי לקבל את "אות הקהילה" לשנת 2012 מטעם העמותה הקהילתית אחוזת נגב, אנשי ציבור  ופורטל העיר אופקים.  ושנהייה בריאים!

רשימת תושבי אופקים שקיבלו 'אות קהילה' - כאן

שיתוף

תגובות

 • ג'י

  17/12/2012
  • מטופלת

   אדם משכמו ומעלה, נכס אמיתי לעיר אופקים. אדם שאיכפת לו מהזולת. כל הכבוד.

   20/12/2012
   • מיטל וגידי קלימי

    ישר כוח גדול אין הרבה כמוך

    21/12/2012
    • מוריס דדוש

     לרופא המקסים מודה לך על טיפולך המסור והיעיל. יישר כח.

     29/12/2012
     • רחל

      ישר כח לד"ר עבד על פועלו ועזרתו לציבור הרחב באופקים ד"ר עבד הוא אדם מיוחד ואנושי , היחס לחולה הוא אישי אנושי ומיוחד ועל כך ישר כוח ובהצלחה בהמשך . תמוה בעני איך הרשות לא רואה אנשים הראויים להערכה כמו ד"ר עבד . אך כל הכבוד לחברי אחוזת נגב המזהים אנשים הראויים להערכה לכבוד .

      29/12/2012
      • ח.ב.ש

       דוקטור עבד .טיפל באמא שלי מלפני כ25 שנה האיש מדהים טיפל במסירות ביושר גם על חשבון הזמן הפרטי שלו בחירה נכונה .

       22/01/2013
       • נינט

        לד"ר עבד .אמנם אתה לא רופא שלי,אבל לעולם לא אשכח את הטיפול המסור שהענקתה להורי (מסעוד ורחל וקנין) ז"ל,במיוחד בבקורי הבית אצלם ,אתה לא רק רופא הייתה בשבילם גם פסיכולוג ,האנושיות והאכפתיות שלך היו ללא גבול,תמיד ישבתה לצד המיטה שלהם הענקתה להם חיבוק חיוך בדיחה ,רוממתה את רוחם ,ולא פעם או פעמיים לא גביתה תשלום על הביקור, וזה המקום להודת לך אני ומשפחתי ,ועל כך מגיע לך אות יקיר ותמשיך להיות הרופא של הקהילה עד צאתך לפנסיה ,מאחלים לך בריאות ואריכות ימים והשאר יבוא!!!!!!!

        08/04/2013
עוד באותו נושא
נגב אקולוגיה הכריזה על שם חדש למפעל באופקים
מפעל באופקים יקרא על שמה של ניקול קבסה ז"ל שנספתה בתאונה     ... לכתבה המלאה

אחרי תל אביב: אוטובוסים חשמליים גם באופקים
האוטובוסים שניתן להטעינם בתוך דקות אחדות, יסייעו לשמירה מפני זיהום האוויר ומפגעי הרעש   ... לכתבה המלאה

אופקים: ארבעה ילדים אובחנו עם חיידק אלים
שלושה בני 10 ואחיו התינוק של אחד מהם, אובחנו כנשאים של החיידק האלים מנינגוקוק מסוג B ... לכתבה המלאה

נחנך אזור תעשייה חדש באופקים
המתחם משתרע על 720 דונם, ויקומו עליו כ-100 מפעלים חדשים ... לכתבה המלאה

מכינת המדעים הראשונה בארץ - באופקים
בשבוע שעבר, התקיים באופקים טקס פתיחת המכינה מרשים ומכובד ... לכתבה המלאה

בעת טיפול בחממת צמח החשוד כגראס
השוטרים דפקו בדלת ומצאו בבית באופקים חממה ובה 200 שתילים ... לכתבה המלאה

מהפך: הקאנטרי קלאב עבר לניהול העירייה
​המקום ינוהל על ידי חברת תפעול, באמצעות עיריית אופקים. ... לכתבה המלאה

הפרוייקט לצמצום פערים דיגטליים יוצא לדרך
שר המדע והטכנולוגיה וראש עיריית אופקים השיקו את המרכז הדיגיטלי, בית למדע וחדשנות בקהילה.  ... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות