ארכיון

אות הקהילה ליורה מרדכייב

הקהילה הבוכרית הגיעה לישראל לפני 20 שנה וכיום היא מונה כ 250 משפחות. ריחות בוכרה היפה באות לעיר אופקים דרך נופים, מנהגים, מאכלים ובעיקר דרך אנשים חמים שהנתינה שלהם והשמירה על המסורת אין סופיים. יורה מרדכייב הוא סיפור מקומי.

מאת: יצחק קריספל - אופקים פורטל העיר ( 29.04.2012)

יורה מרדכייב, מהנדס נפט, יוצא יהדות בוכרה, נולד באנדיג'ן (300 אלף תושבים) שבאוזבקיסטן, הוא עלה עם משפחתו לישראל בשנת 1991 ישירות לעיר רמלה, משם לאחר כשנתיים הגיע עם קהילה הבוכרית הגדולה, כ 300 משפחות, לאופקים. מרבית יהודי בוכרה הגיעו משלוש ערים גדולות: טשקנט (הבירה), סאמארקנד ובוכרה.
בגלות מתאר יורה  חיי קהילה יהודיים תוססים: בתי כנסת, חנויות המוכרות סחורה כשרה, שחיטה של בשר כשר, חגים ומועדים וכן ספרות עברית ענפה המחוברת היטב לישראל ולשכונה הבוכרית הוותיקה בירושלים, שקמה בתחילת המאה ה-20.
"בעבר, לפני העלייה לארץ היה המצב קצת קשה. הרגו יהודים, שרפו בתי כנסת בעקבות מלחמות בין כורדים לטורקים. קיבלנו סימנים שזה כבר לא מקומנו בעקבות התפרקות ברית המועצות והלאמת המדינות הקטנות. היהודים נרדפו בכל מקום וזה היה בשבילנו סימן ואות לעלות לארץ הקודש".
את העלייה הוא מתאר כמבצע ארוך ומייגע: יצאנו ברכבת מאנדיג'ן כ 3.5 ימי נסיעה עד מוסקווה, לאחר מכן נסעו לבודפסט בהונגריה ומשם במטוס אל על לישראל. חלק מהקהילה עלתה ישירות בטיסה מטשקנט לישראל.
כיום, ומזה 20 שנה משמש יורה כיושב – ראש הקהילה הבוכרית באופקים  וכגבאי בבית הכנסת של העדה באופקים. הקהילה השקטה הביאה כבוד לעיר. הקהילה מעוניינת לשמור על המנהגים, המסורת והדת וחבריה פועלים רבות ליישם זאת.
באופקים קיבלתי כאן הרבה עזרה הן מהרב עזרן, מרדכי רוזן, משה דהן ראש המועצה הדתית וכן חברים מהקהילה.
באופקים הוביל יורה בעבר טיולים, חילק סידורים ומחזורי תפילה, ארגן קונצרטים, הצגות שונות בשפה הבוכרית וכן שמר על קשר הדוק על 'ברית יוצאי בוכרה' וכן הוביל את הקהילה לכנסים של 'קונגרס יוצאי בוכרה' שמוביל איש העסקים לב לבייב. בנוסף, יחד עם חבריו הם מקבצים כספים ושולחים לארץ מוצאם כדי לחדש את בתי הקברות  היהודיים בעירם.
אנחנו רואים עצמנו שייכים ליהדות המזרחית, מידי שנה עסוק יורה יחד עם פעיל הקהילה דוד חאייב להפיק את אירועי "בוכרה היפה". אני מדבר עם הנכדים שלי רק בשפה הבוכרים וכולם יודעים לדבר, הם מבינים אותי אבל מחזירים לי בעברית. הקהילה שלנו מעוניינת לשמר את השפה.

אני רוצה להודות לקהילה ולציבור ולומר תודה רבה, יש אנשים רבים שעוזרים לנו ואנו גם מסייעים ככל האפשר לאנשים אחרים. "אנחנו כאן בשביל הדור הבא". הוא מסכם! כל לחי!

רשימת תושבים שקיבלו אות קהילה בעיר אופקים - כאן.

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
המשטרה חוקרת את מותה של הילדה שנחנקה ממרשמלו
במסגרת החקירה נגבו עדויות מהמטפלים במוסד בדרום | הילדה, בעלת צרכים מיוחדים, שנחנקה למוות בעת אכילת הממתק, הובאה היום למנוחות ... לכתבה המלאה

מעל 50 אחוזי הרשמה לגנים וכיתות א' ביומיים
כחלק משיפור התהליכים במחלקה לרישום, בחלק מגני הילדים המוגדרים רב גילאים בוצע שיבוץ אוטומטי לילדים הרשומים בגן בשנה הנוכחית;  ... לכתבה המלאה

על קו אופקים – בני ברק: תינוק חולה בחצבת
משרד הבריאות קורא לנוסעי האוטובוס שאינם מחוסנים בשתי מנות, אנא פנו ללשכת הבריאות הקרובה אליכם לבירור הצורך בקבלת חיסון ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך
הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה אתמול (ג', 1.12.15) ביקור בבית ספר באופקים, בו פועל מיזם המחשבים החינוכי. הביקור, ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגטלי בחינוך
מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך הנהלת "סיסמה לכל תלמיד" ביקרה באופקים הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה ... לכתבה המלאה

גוגל אנליטיקס
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1... לכתבה המלאה

המרות מפייסבוק
(function() { var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []); if (!_fbq.loaded) { var fbds = document.createElement('script... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות