ארכיון

אות הקהילה לדב פרידקין

דב פרידקין נולד בשנת 1926 בתל אביב, עד היום הוא ממשיך לפקוד את משרדו שליד העירייה, בקיא בניירת ואוהב את אופקים. ולמי ששכח נזכיר שהוא היה ראש הוועדה הממונה הראשון באופקים כבר בשנת 1957 . שיחה פתוחה על פוליטיקה, פלמ"ח וזכרונות מימים אחרים.

מאת: יצחק קריספל - אופקים פורטל העיר (18.07.2010)

דב פרידקין נולד בבית החולים "הדסה" בתל אביב (כיום איכילוב) ביום 1.1.1926 . בגיל 17 נקרא לשירות בפלמ"ח כדי להגן על המדינה מפני הפלישה הגרמנית של סוף מלחמת העולם השנייה, שהגיעה עד לפאתי מצריים. לאחר שירות של שלוש שנים ירד לקיבוץ נגבה שהיה אז הישוב הדרומי ביותר בישראל לאימונים ועבודה חקלאית.

בשנת 1945 החליט פרידקין ליישב את הארץ והקים עם קבוצת חבריו לקיבוץ 'משגב עם' בצפון הארץ. שם היה מזכיר חוץ וגזבר הקיבוץ. עם פרוץ מלחמת השחרור התגייס לצה"ל ולאחר שחרורו עבד בתעשייה הצבאית. בשנת 1957 הוא נקרא על ידי נציגי מפא"י לעזור בניהול עיירות פיתוח בדרום. מבין הערים שאליהם התבקש להגיע היו גם אשדוד ודימונה אולם הוא בחר להגיע בהמלצתה של הגב' סנטה יוספטל לאופקים.

מנהיגי סיעת מפא"י באופקים החברים יהודה מרציאנו ז"ל ומשה ביתן ז"ל היו מסוכסכים ביניהם ועקב כך הביאה מפא"י את דב פרידקין על מנת להוות כף מאזניים וללוות את מרציאנו בתפקידו. בתקופה זו לא היו בחירות אלא מנויים פוליטיים וכך מונה פרידקין לראש הוועדה הממונה בשנת 1958. הוא התבקש להכין את העיירה שמנתה אז 2500 תושבים לבחירות, מתוך כוונה שמפא"י תמשיך להחזיק בשלטון.
מפא"י שהכתיבה את מספר המועמדים, העמידה 5 חברי מפא"י מתוך 9  מקומות לחברי מועצה, כדי להוות רוב. בין החברים היה גם יחיאל בנטוב לימים ראש העיר. 2 חברים הוקצו למפד"ל ביניהם דוד שחר, התושב יוסף חיון היה נציג מפלגת מפ"ם וחבר אחד לאחדות העבודה. לאחר הבחירות הראשונות של 1959 בהם קיבלה מפא"י כמתוכנן 5 מושבים, ערק משה ביתן וחבר בחשאיות למפלגת המפד"ל. בכך הפכה מפא"י למיעוט. התרגיל הזה אפשר לביתן לעמוד בראשות המועצה הראשונה ובכך הפך לראש המועצה הנבחר הראשון של אופקים.
אלא שמעשה זה לא הביא ליציבות, המועצה לא תפקדה ולא שירתה את העיר כיאות. מעשה שחיתויות ראשונים וגירעונות הביאו לפיזור מועצה. שר הפנים דאז חיים משה שפירא מהמפד"ל מינה וועדה קרואה והעמיד בראשה את חבר מפלגת המפד"ל משה מייבסקי.
מאז פרש פרידקין מהפוליטיקה והקים את סוכנות אמקור ופז גז באופקים, לאחר הפיחותים של שנות ה 70 מכר את עסקיו והחל לעבוד כמנהל חשבונות וסוכן ביטוח. דב פרידקין שכר בשנות ה 70 משרד בבניין של צור באופקים שם הוא נמצא עד היום.
"נשארתי באופקים ואני שבע רצון מהחלטה זו". דב פרידקין , בן 84 עדיין מגיע לעבודתו כל יום ובקיא בחשבונאות, הוא מקבל באופן קבוע את עיתון גמלאי הפלמ"ח. "ניסיתי לעבור לראשון לציון וחזרתי, יש כאן שקט שאני אוהב". בנותיו בוגרות בתי הספר באופקים עובדות כאגרונומית ואחות בחיפה ובנתניה. רעייתו מרים פרידקין הייתה אחות שנים רבות במרפאת אופקים א'.
על כל פועלו ותרומתו לעיר ולהיסטוריה בנגב ובמדינה הוא נמצא ראוי לקבל את אות הקהילה, מטעם פורטל העיר אופקים ו"אחוזת נגב".

כאות מחווה ערכנו לדב פרידקין דף באנציקלופדיה החופשית "הוויקיפדיה" - למעבר לדף לחץ כאן.

שיתוף

תגובות

 • אבי

  האיש הגיע לאופקים מתוך ציונות לשמה ... עשה עבודתו נאמנה.. וגם נשאר לגור בה.. כל הכבוד.. מודל לחקוי.... אדון גרינגולד!!!!

  18/07/2010
  • זוכר אותו עוד בהיותי ילד

   האיש כאן מאז שקמה העיר אופקים ממשיך בעבודתו. מעורב בכל המישורים. מגיע לו כל המחמאות - כל הכבוד!!! נאמן למקום. זה חינוך של איש פלמ"ח אמיתי

   18/07/2010
   • אלי

    מה נאמר ? בחירה נכונה של אדם ציוני שנלחם על הקמת המדינה, תושב נערץ , נאמן לעירו ולעבודתו, היה ממקימי העיר, איש מופת, מלח הארץ, מודל לחיקוי, להערכה ולהערצה , מאחל לך חיים ארוכים, מאושרים וטובים אמן ואמן !

    18/07/2010
    • ציפי פרידקין סבג

     את הספורים כולם שמעתי ממקור ראשון ועל ברכיהם התחנכתי. ישוב הארץ, זכותנו ההסטורית ותרומה למדינה היו הערכים שעל ברכיהם התחנכנו, אחותי ואני, ושאותם אני נושאת עימי ומשתדלת להקנות לבנותי . אבא יקר - אוהבת ומעריכה ומאחלת לך מזל טוב ועוד הרבה שנים של עשייה.

     18/07/2010
     • נעמה אברהמוב, נכדתו

      כבוד גדול להיות נכדתו של סבא דב

      18/07/2010
      • ענת בתו של דב פרידקין

       גאה על העשייה והתרומה הרבה של אבי

       18/07/2010
       • מירב בן נעים

        דוגמא ומופת לעם..איזה כיף שיש לנו באופקים אנשים כאלה שאפשר להתגאות בהם...וללמוד מדרכם.. מאחלת לך אריכות ימים ובריאות איתנה.

        08/08/2010
        • ח.ב.ש.

         דב היה סוכן ביטוח שלי איש ישר אהוב היה אדם שעזר לקהילה הגיע לאופקים בשליחות ונשאר בה וגר בה ראה היכן גרים ראשי העיר הקודמים מייבסקי משה בקרית ארבע בן טוב גיבעתיים רביבו ראשון לציון דב פרידקין עד מאה ועשרים גר באופקים האיש יקר מאוד הרבה בריאות דב

         06/12/2011
עוד באותו נושא
המשטרה חוקרת את מותה של הילדה שנחנקה ממרשמלו
במסגרת החקירה נגבו עדויות מהמטפלים במוסד בדרום | הילדה, בעלת צרכים מיוחדים, שנחנקה למוות בעת אכילת הממתק, הובאה היום למנוחות ... לכתבה המלאה

מעל 50 אחוזי הרשמה לגנים וכיתות א' ביומיים
כחלק משיפור התהליכים במחלקה לרישום, בחלק מגני הילדים המוגדרים רב גילאים בוצע שיבוץ אוטומטי לילדים הרשומים בגן בשנה הנוכחית;  ... לכתבה המלאה

על קו אופקים – בני ברק: תינוק חולה בחצבת
משרד הבריאות קורא לנוסעי האוטובוס שאינם מחוסנים בשתי מנות, אנא פנו ללשכת הבריאות הקרובה אליכם לבירור הצורך בקבלת חיסון ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך
הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה אתמול (ג', 1.12.15) ביקור בבית ספר באופקים, בו פועל מיזם המחשבים החינוכי. הביקור, ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגטלי בחינוך
מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך הנהלת "סיסמה לכל תלמיד" ביקרה באופקים הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה ... לכתבה המלאה

גוגל אנליטיקס
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1... לכתבה המלאה

המרות מפייסבוק
(function() { var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []); if (!_fbq.loaded) { var fbds = document.createElement('script... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות