ארכיון

אות הקהילה לעליזה שמשוני

מאז תחילת דרכה כמורה, לא הפסיקה עליזה לעבוד במערכת החינוך. על אף שיצאה לגמלאות, היא ממשיכה לפקוד את בית ספר 'אשלים' כל יום ולעשות עבודת קודש בעזרה וטיפול בילדים עם בעיות קריאה, ילדים עם צרכים מיוחדים ובעיות משמעת.

מאת: יצחק קריספל - אופקים פורטל העיר (14.2.2010)  

עליזה שמשוני, פעילת המחתרת הציונית העיראקית,  ניסתה לעלות ארצה מעיראק בשנת 1951, הוריה הצליחו לעלות ואילו היא נתפסה ונכלאה בכלא העיראקי. לאחר שפתחו בעיראק את שערי העלייה שוחררה עליזה והגיעה לארץ בשנת 1952 הישר אל חיק המשפחה שבינתיים התבססה בכפר סבא.
בשנת 1953 מגיעה עליזה, מורה צעירה, לבית הספר של מושב ביטחה בדרום הצחיח. שם הכירה את יושב ראש המועצה האזורית מרחבים יעקב שמשוני לימים בעלה במשך 50 שנה.
יעקב שמשוני (שמשי) חלוץ ציוני שעלה ארצה בשנת 1941 התגייס לפלמ"ח והיה ממקימי קיבוץ אורים ואף היה בין האישים שהציעו את שם הקיבוץ, במסגרת מבצע ההתיישבות של 11 נקודות שעלו בנגב ביום הכיפורים של שנת 1946.
יעקב שמשי ז"ל כיהן כראש העיר עת הוקמה העיר עד סוף 1955 ואז הוא פורש מחיי החלוץ לגמלאות. בשנת 1972 מחליטים בני הזוג לאמץ שני ילדים, הם יוצרים קשר עם מתווכת בצרפת המביאה לארץ שני ילדים.
"הגענו לכאן לאחר שגרנו במושב פדויים, שמשי הכין תוכנית לבניית 5 בתים ברחוב קיבוץ גלויות, וזה הבית שאני גרה בו מאז ועד היום. מולנו החלו להבנות צריפים רבים מרחוב קיבוץ גלויות עד גולומב הכול היה צריפים, מעברה אחת גדולה. צריף  אחד היה הכיתה שלי בה לימדתי שבעה תלמידים, ילדים ראשונים בעיר". עליזה זוכרת בבהירות את שמותיהם כאילו זה היה אתמול.
מאז תחילת דרכה כמורה, לא הפסיקה עליזה לעבוד במערכת החינוך, על אף שיצאה לגמלאות, ממשיכה עליזה לפקוד את בית ספר 'אשלים' כל יום ולעשות עבודת קודש בעזרה וטיפול בילדים עם בעיות קריאה, ילדים עם צרכים מיוחדים ובעיות משמעת. מנהלת בת ספר אשלים הגב' יעל שגב מרוצה מאוד מכוח העזר והניסיון שמביאה איתה עליזה. יעל מדברת על עליזה כפרס למערכת ומציינת את הנחישות, הדייקנות, ההתמדה והעשייה ההתנדבותית והחינוכית של עליזה כך כבר 57 שנה. (משנת 1953)
את השיחה עם עליזה יזמתי לאחר קריאה שלישית (במרווחים של 5 שנים) את הספר "מכביש הרעב שמאלה", בספר מתארת הסופרת בתיה גור שיחה מרתקת, בלשית ומותחת עם יעקב שמשי ז"ל. בשיחה מגלה לה יעקב על זיכרונותיו ועל הארכיון בביתו, זה הרגע בו אני 'קופץ' ומחליט שהגיע הזמן לפשפש בהיסטוריה ולהכיר לעומק את הזוג הנפלא ואת עליזה ופועלה למען הקהילה רבת השנים באופקים.
עליזה חושפת בפניי מעט מן האלבומים של המשפחה בהם נראים ילדי העיר אופקים מקבלים את ראש הממשלה דאז משה שרת, הצריפים הראשונים, התמונות של המשפחות הראשונות ואת ילדיה עת הגיעו לארץ. עליזה מחליטה להישאר בעיר אופקים, בביתה הראשון ולהמשיך מפעל חיים בעיר אופקים בה נכרך גורלה. לאורך השנים היא ממשיכה לפעול בתחום החינוך בצורה פרטנית בשקט ובשלווה עושה עבודת קודש בעזרה לילדים מתקשים רחוק מאור הזרקורים.
כאות על כול פועלה קיבלה עליזה מכתבי תודה והערכה רבים וכונתה בתואר "יקירת העיר אופקים", בתחום החינוך בשנת 2008, כמו כן זכתה עליזה לאות המתנדבת המצטיינת של המועצה המקומית אופקים בשנת 2005 ותעודת מתנדבת למורה בגמלאות של הסתדרות המורים תשס"ה.

על כול פועלה, מפעל חייה והדוגמא האישית כמודל לנתינה לפרט ולקהילה, ראויה עליזה לקבל את "אות הקהילה" של אופקים מטעם העמותה הקהילתית אחוזת נגב ופורטל העיר אופקים, כאישה ראשונה בעשור השני של האלף השלישי. נאחל לה המשך עשייה ואריכות ימים.

אות הקהילה ניתן לתושבי העיר פעילים בתחומי התנדבות, נתינה וקהילה - לרשימה המלאה לחץ כאן.

שיתוף

תגובות

 • מירב בן נעים

  אשרינו שזכינו שבעירנו אופקים - ישנם נשים שהינן מופת ודוגמא אישית לדור העתיד. אני מקווה שהתלמידים מעריכים את עשייתה רבת השנים ומקבלים את הערכים אותם היא מקנה להם בבית הספר. הלוואי וירבו כמותה בתחום החינוך. זה יעזור הרבה לדור שלנו... מאחלת לך עוד הרבה שנים של התנדבות - הרבה בריאות ואריכות ימים.

  13/02/2010
  • כוכי

   16/02/2010
   • צליל

    27/12/2011
עוד באותו נושא
המשטרה חוקרת את מותה של הילדה שנחנקה ממרשמלו
במסגרת החקירה נגבו עדויות מהמטפלים במוסד בדרום | הילדה, בעלת צרכים מיוחדים, שנחנקה למוות בעת אכילת הממתק, הובאה היום למנוחות ... לכתבה המלאה

מעל 50 אחוזי הרשמה לגנים וכיתות א' ביומיים
כחלק משיפור התהליכים במחלקה לרישום, בחלק מגני הילדים המוגדרים רב גילאים בוצע שיבוץ אוטומטי לילדים הרשומים בגן בשנה הנוכחית;  ... לכתבה המלאה

על קו אופקים – בני ברק: תינוק חולה בחצבת
משרד הבריאות קורא לנוסעי האוטובוס שאינם מחוסנים בשתי מנות, אנא פנו ללשכת הבריאות הקרובה אליכם לבירור הצורך בקבלת חיסון ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך
הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה אתמול (ג', 1.12.15) ביקור בבית ספר באופקים, בו פועל מיזם המחשבים החינוכי. הביקור, ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגטלי בחינוך
מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך הנהלת "סיסמה לכל תלמיד" ביקרה באופקים הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה ... לכתבה המלאה

גוגל אנליטיקס
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1... לכתבה המלאה

המרות מפייסבוק
(function() { var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []); if (!_fbq.loaded) { var fbds = document.createElement('script... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות