ארכיון

אות הקהילה לעזרא מכתובי

עזרא מכתובי הוכיח לכולנו כי גם בפנסייה ניתן לתרום לקהילה במקום להשתעמם בבית. כל בוקר הוא על מדי משטרה, עוסק בשיטור קהילתי במסגרת התנדבותית של המשמר האזרחי, ולאחר כל שנות שיטור הוא מודה בפה מלא, אף פעם לא נתתי דוח. עזרא משכין שלום.

 עזרא מכתובי הוא מותיקי הנגב, עלה לישראל יחד עם הוריו בשנת 51, כשהוא בן 12, המשפחה התיישבה במעברת זיכרון יעקב. שאר דודיו עלו כשנה אחרי והתיישבו במושב שיבולים בנגב. בביקור שעשתה המשפחה הדרומית בצפון הייתה באוויר התחושה שהאיחוד יהיה בלתי נמנע, אז עזבה משפחת מכתובי את זכרון וירדה דרומה. 

אל הנגב הגיע עם הוריו בשנת 52 ומיד התגייס לצה"ל, ולאחר מכן עסק בעבודות חקלאות פרטית במושב שיבולים. בתקופת המיתון הגדול של שנת 66 פחתה העבודה החקלאית ועזרא ומשפחתו הצעירה עברו לעיר הגדולה אופקים. כאן הקים יחד עם כרמלה את ביתם. כרמלה עבדה בקופת חולים כללית ועזרא עסק בחקלאות 'מושבי הנגב' ובמושבי האזור, לאחר 38 שנות עבודה יצא לפנסייה.
 
את עזרא היה קשה להביא אל הראיון בשל צניעותו, הוא נחבא אל הכלים, לא מחפש פירסום ועושה עבודתו בשקט יחסי. עד כדי כך צנוע וביישן שביקש מאשתו שתבוא איתו לראיון! (בן 72 כבר אמרנו?). בשנות עבודתו במושבי הנגב היה חקלאי – אחראי על פועלים בהשקיות מים בשטחים שמסביב לאופקים: שובל נתיבות, פטיש, אורים ועוד.
 
מאז היציאה לפנסייה בשנת 1991 הוא עסוק בהתנדבות בעיקר במשמר האזרחי. את עזרא יצא לנו לפגוש בניידת השיטור והמחסומים ברחבי העיר, תמיד מצוחצח כמו שוטר מן המניין, תמיד עם חיוך ומנסה להשכין שלום. "אף פעם לא הסכמתי לתת דוחות, תמיד רציתי לתת הזדמנות לאנשים בעיקר הזהרתי את כולם בנועם ולא בכעס, הרי כולנו בני אדם" הוא מסכם.
 
כשכול המתנדבים הסטנדרטים נתנו כמה שעות התנדבות, עזרא התנדב 4 ימים בשבוע וכ 4 שעות ביום. למשמר האזרחי ניתן להתנדב עד גיל 70 ועזרא הצליח לגנוב שנתיים ורק היום הוא קיבל פטור רשמי גם מהמשטרה.
 
מפקדו בתחנת משטרת אופקים מר שלום ז'ינו אומר עליו: " עזרא הוא איש מסור, בעל מוסר עבודה גבוהה נאמן ואוהב לעזור לזולת. הלוואי ויכולנו להשאיר אותו לעוד שנים נוספות, אבל יש חוקים ואי אפשר להתנדב במשטרה מעל גיל  70, אני וכול הצוות מאחלים לו אריכות ימים והצלחה", מוסיף ז'ינו. 

כיום עזרא עסוק בענייני הבית, הוצאנו אותו מצביעת הבית לקראת הפסח וכששאלנו אותו מה התוכניות שלך לעתיד? ענה: "אני מתכוון להינות מהחיים, לטייל, להיות עם הנכדים והילדים, מה אני צריך יותר...?"

על כל פועלו למען הקהילה, מזמנו הפרטי ומיוזמתו, נמצא  עזרא ראוי לקבל את אות 'איש החודש' של הפורטל העיר אופקים ו'אות הקהילה' מטעם העמותה הקהילתית "אחוזת נגב". עזרא דאג לתרום למעננו ללא תמורה, אנחנו מחזירים אהבה - בהצלחה!

שיתוף

תגובות

 • מיטל

  כל הכבוד כן ירבו

  31/03/2009
  • טל

   אתה תותח! אוהבים אותך

   01/04/2009
   • גולש

    עזרא היקר כל הכבוד באמת מגיע לך על כל מה שאתה עושה בהתנדבות ולך כרמלה (אישתו) שלא "נופלת" ממנו התנדבותה לקהילה גם כן , יישר כוח לשניכם!!!

    01/04/2009
    • רחל ומימון חיים

     כל הכבוד על העשייה הברוכה אתם מהווים דוגמה לאנשים רבים בישוב שוב הוכחתם שהגיל אינו חשוב חג שמח לכם ולכל המשפחה

     03/04/2009
     • משה

      בחירה ראוייה לכול הדעות, שיהיה בהצלחה.

      04/04/2009
      • אתי. ק

       כל הכבוד על התואר "איש החודש" לך הייתי נותת את התואר "איש השנה". וכמו שנאמר כבר בכתבה תצאו אתה וכרמלה לעשות חיים ולפנק את הנכדים.

       04/04/2009
       • עמית

        סבא כל הכבוד

        09/04/2009
        • כל הכבוד

         כל הכבוד למתנדבים שעושים הכל מהלב. אך היכן כל הכבוד לאנשים שהתנדבו שנים על גבי שנים ולא מזמן הלכו לעולמם מי זוכר אותם האם ניסתם פעם לעשות ערב לכבודם. האם אתם זוכרים אותם או את בני משפחתם. האם אצלכם זה הכושי עשה את שלו הכושי יכול ללכת. אשמח לקבל תגובות חג שמח מאחת שחושבת שגם את המתנדבים הנפטרים צריכים לזכור.

         12/04/2009
         • דנה

          אין ספק שמגיע לך-עזרא התואר הזה....אתה איש מקסים וטוב...כן יירבו כמותך....ובנוסף יש לך גם אישה זהב עם לב רחב...אתם אנשים נהדרים.אוהבת דנה

          14/04/2009
          • נינט

           את כרמלה אי אפשר להפריד מעזרא אז בשבילי שניהם אנשי החודש. כל הכבוד על העשיה והתרומה הרבה בריאות ואריכות ימים .ישר כוח!!!

           18/04/2009
עוד באותו נושא
המשטרה חוקרת את מותה של הילדה שנחנקה ממרשמלו
במסגרת החקירה נגבו עדויות מהמטפלים במוסד בדרום | הילדה, בעלת צרכים מיוחדים, שנחנקה למוות בעת אכילת הממתק, הובאה היום למנוחות ... לכתבה המלאה

מעל 50 אחוזי הרשמה לגנים וכיתות א' ביומיים
כחלק משיפור התהליכים במחלקה לרישום, בחלק מגני הילדים המוגדרים רב גילאים בוצע שיבוץ אוטומטי לילדים הרשומים בגן בשנה הנוכחית;  ... לכתבה המלאה

על קו אופקים – בני ברק: תינוק חולה בחצבת
משרד הבריאות קורא לנוסעי האוטובוס שאינם מחוסנים בשתי מנות, אנא פנו ללשכת הבריאות הקרובה אליכם לבירור הצורך בקבלת חיסון ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך
הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה אתמול (ג', 1.12.15) ביקור בבית ספר באופקים, בו פועל מיזם המחשבים החינוכי. הביקור, ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגטלי בחינוך
מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך הנהלת "סיסמה לכל תלמיד" ביקרה באופקים הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה ... לכתבה המלאה

גוגל אנליטיקס
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1... לכתבה המלאה

המרות מפייסבוק
(function() { var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []); if (!_fbq.loaded) { var fbds = document.createElement('script... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות