ארכיון

בין נתיבות לאופקים

העיר נתיבות הסמוכה חגגה השבוע מרכז קניות חדש. מרכז זה ממשיך מסורת של שגשוג ופריחה ומצטרף לשאר המפעלים, האולמות והנדל"ן התוסס. פעם בעבר בין נתיבות לאופקים היה מתוח כביש הרעב. מה יש שם היום שאין לנו כאן? או בקיצור: איפה הלכנו לאיבוד? נתיבות כמשל!

עד לא מזמן כשהיו תושבי אופקים רוצים להעניש משהו היו אומרים לו תזהר נשלח אותך לנתיבות, היום זה בגדר מחמאה, אולי פרס. בשנים האחרונות ידעה העיר פריחה, בנתיבות נפתחו מרכזי בילוי חדישים, כמות האוכלוסייה גדלה באופן ניכר ובשמונה בערב רק מתחילים שם את הלילה. השבוע נפתח בעיר הכי קרובה לאופקים 'הגלובוס סנטר' מרכז שוקק עם מיטב החנויות הנוצצות, מרכז זה הצטרף לרחובות עמוסי חנויות ומסחר ער. אז מה יש שם שאין לנו כאן?

בחיפוש המסתורי אחר הנתונים והעובדות מדוע נתיבות מצליחה ואופקים פחות, נתקלנו בתשובות רבות. חלקן אמתיות וכנות ורובן שייכות לתפיסה הישנה של מזל וגורל. נתיבות נמצאת על כביש אשקלון באר שבע והיא יעד נוח לעוברים ושבים, הן לתיירים והן לקונים מזדמנים. נתון זה לבדו ממקם את נתיבות על ציר מרכזי אותו חסרה העיר אופקים. רווח נוסף אותו ניתן להוסיף הוא מרכזה של העיר עבור המושבים הסמוכים,מרכז של מסחר ושירותים לאזרח. מהנתון הזה נהנית גם העיר אופקים.
 
בחיפוש אחר הניצוץ והברק בעיניים, הגענו גם לתעשיית הצדיקים. יש כאן אווירה של רבנים וקדושה טוענים תושבי המקום, המזל הטוב נדבק בנו. המוני המבקרים באים לטקסי בר מצווה, חלקה, וקבלת ברכות. נתון זה לבדו יש בו לא מעט טיעונים כלכליים גרידא. את נתיבות פוקדים מידי שנה כ 500,000 איש!!! תיירי מצוות אלו באים לעלייה לקברי צדיקים הן בהילולות והם במהלך השנה. מספר זה מהווה חוסן כלכלי, המשאיר לעיר תזרים מזומנים נאה.
 
מסע  החיפוש הארוך ממשיך אל הפוליטיקה. אין ספק, נתיבות נהנתה מיציבות שלטונית. בעוד שבאופקים תפקדו 9 אישים שונים כראשי ערים בכל תקופת כהונת הראשות, בנתיבות כיהנו רק 5 אישים. נתון זה מתחדד עוד יותר בעשרים שנה האחרונות, במהלך שנים אלו כיהן בנתיבות ראש עיר היחידי: יחיאל זוהר, ואילו כאן באופקים יכולנו לספור 5 ראשי ערים!!! באותה התקופה המקבילה. זוהר ידע לבנות ולהמשיך מאותו מקום שהתחיל. המזל, הרבנים ואלוהים רק עזרו לו.
 
היו שנימקו את הפער בסוג האוכלוסייה ואופי התנהגותה. נתיבות כך אמרו רבים, מורכבת מאוכלוסייה מפרגנת, קהילה סגורה וקנאית למקום. מרבית התושבים קונים בעיר שלהם, מפרגנים האחד לשני ולא יוצאים החוצה לקניות בבאר שבע למשל. ריחוקה של נתיבות מבאר שבע רק עזר לה, לתושבי אופקים קלה  הנסיעה לכן יעדיפו לעשות קניות בבאר שבע, אם רק ירגישו פער מחירים קטן ומצדיק, בעוד שתושבי נתיבות יעשו חושבים לגבי המרחק והזמן.
 
אופקים
השוואה
נתיבות
24,700
אוכלוסייה
26,100
10,273
שטח שיפוט (דונם)
5,626
1955
שנת ייסוד
1956
0.3%
גידול אוכלוסייה בשנה
(קצב גידול באחוזים)
2.6%
2,404
צפיפות אוכלוסייה
(מס' תושבים לקמ"ר)
4,639
9
יציבות שלטונית *
(מס' ראשי ערים עד היום )
5
4
דירוג חברתי כלכלי
(1       נמוך, 10 גבוהה)
3
*ראשי ערים שכיהנו מספר קדנציות נספרו פעם אחת.
 
טבלת הנתונים ההשוואתית בין שני הערים אינה משקרת. גודל האוכלוסייה מגלה פער קל לנתיבות, למרות שאופקים נהנתה מיתרון ברור כל השנים. בחמש עשרה השנים האחרונות קצב הגידול של האוכלוסייה שם עמד על 2.6% בשנה, בעוד שבאופקים הוא היה כמעט אפסי. נתיבות יושבת על מחצית השטח של אופקים ולכן היא גם צפופה פי שתיים. בבדיקת חתך סוציו אקונומי בין שני הערים מובילה אופקים בדרגה אחת מעל נתיבות, כך שכביכול, תושבי נתיבות אינם מבזבזים יותר כסף מתושבי אופקים.
 
בחיפוש מעמיק ובעל ערך מוסף, למה נתיבות מצליחה יותר? הגענו לנתון שלכאורה נשמע צדדי ולא חשוב, אך מבחינתנו הוא הגורם העיקרי לפיתוחה, שגשוגה ופריחתה של העיר. מה שגורם לנתיבות לצמוח, לגדול, להשתכלל ולהגיע למצבה היום הוא לא הריחוק, הקירוב, הפרגון, הבבאבות, או כל טריק אחר. לנתון הזה קוראים:י.ח. דמרי!!! במהלך העשור האחרון בנה הקבלן (באומץ ואמונה) בעיר עשרות דירות שנתנו זריקת עידוד כלכלית חסרת תקדים לעיר והביאוה למיקומה הנוכחי. מה יכול לבקש מי שבא לגור בעיר חדשה אם לא דירה חדשה, פנויה ומתאימה לכיסו וצרכיו? דירות אלו בסטנדרט גבוהה שידרו עלייה באיכות החיים.
 
קבלן בניין בודד לא היה מצליח אילולא החיבור ההדוק והמפרגן מצד ראש העיר והשילוב הזה בין כדאיות כלכלית, אכפתיות אישית וכסף עובד יפה. מצד אחד לעירייה יש יכולת לגדול בצורה עצמאית רק על ידי הפשרת שטחים. מצד שני, קבלנים אינם מוכנים לסכן כסף בעיירות פיתוח ללא גב כלכלי ממשלתי, שאינו מגיע אלא רק בעיתות חירום. וכששני טייקונים מרימים את הכפפה לטובת הכסף, הפוליטיקה והעיר, זה עובד. כך התמלאו בעיר דירות בנויות בסטנדרט גבוהה ודחקו הצידה את צריפי העץ והבלוקים המוזנחים.
 
בין נתיבות לאופקים היה מתוח פעם כביש הרעב. נתיבות יותר מאשר היא דוגמא טובה ואולי מתהווה כהצלחה, היא מסמלת את אמנות האפשר.

 

שיתוף

תגובות

 • אזרחית

  התושבים בנתיבות מפרגנים,מעודדים את בעלי העסקים, מה שגורם להם להיתחייב לגדול ולתת מענה יותר טוב. בנתיבות לא מורידים ראש עיר "כי הוא לא אמר בוקר טוב לתושב זה או אחר". ונותנים לראש עיר אחד לפתח ולהשקיע בעיר. לדוגמא: באופקים בבחירות אחרונות בגלל חילוף ראשי ערים נעצרו פיתוחם של פרויקטים שונים. וראש עיר של נתיבות הוא לא מרייונטו {בובה על חוטים} של אף קבלן בעל ממון. וגם המזל עושה את שלו.

  28/03/2009
  • אופקימי אופטימי מאוד...

   ראשית כל, אני שמח בשמחתה של נתיבות, וחלילה לנו שעינינו תהיה צרה על אחרים. גם אנחנו יכולים להגיע לרמות כאלה ואף להתעלות יותר. הרי אנו נמצאים מעל נתיבות בסולם הסוציו-אקונומי, כל שעלינו לעשות הוא לרצות ולדרוש מהרשויות ומהממשלה בעקביות ובהתמדה. ובעיקר להאמין שאפשר...

   30/03/2009
   • רינה

    אני נולדתי כן בתקופת יחאל בנטוב שהיה ראש מועצה שכול מחשבות ליבו ומעשו היו רק לקידום אופקים ואז הגיעו ילדים שרצו להראות מה הם מסוגלים.ומשם החל הדרדרות המצב באופקים ממקום בילוי של כול האזור כול נתיבות היו באופקים וכול המושבים כקולנוע כוכב ומרחבים וחנויות לתפארת ומסעדות.והיום בדיוק להפך.הילדים שלקחו את השילטון לא עבדו מהלב לעיר וחברי העיירה דאגו לבנים שלהם וחברים שאינם מכבדים הסכמים בגלל הכיסא.אלוהים שילם למפלגת קדימה על הנזק באופקים.נקווה שיום אחד נקום ונתגאה במקום שאנו נמצאים ונבחר נציג שהוא לא חבר מפלגה.אלה נציג שהבא לעבוד למען ילדי אופקים ותראו שאופקים תראה אחרת יש לנו עיר יפה ומקסימה שאין לה מנהיג נכון

    30/03/2009
    • כוכי

     אכן נוסטלגיה נהדרת,כך היה. אך בלנשכח המנהיגים נברחים על ידינו בלבד. אף אחד לא מנחית אותם עלינו והבעיה היא אנחנו כבוחרים ולא הם.מה עושים? משנים תפיסת הצבעה לא עוד שכן, חבר, אח של.. דוד של.. סידר לי עבודה.. לא שייכות מפלגתית.. פשוט לשפוט את הנצגים שלנו בבחירות על פי יכולות בלבד ותאמני לי שזה יעבוד. כמוך רוצה ימים טובים יותר לאופקים.

     31/03/2009
     • יהושע

      ואל תגידלי זה לא פירגון

      01/04/2009
      • אבי

       השנוי, הוא בגישה והרצון לפעול. בסיס הגישה הוא לדרוש , לדרוש ועוד פעם לדרוש, ולא להתפשר על שום שרות גם בכמות וגם באיכות ,שהוא פחות מהסטנדרטים הנהוגים בערים המהווים מודל להצלחה.זוהי הנוסחה שגם ערובה להצלחה. אכן כוכי, נוסטלגיה נהדרת! בכוחות משותפים אפשר להחזיר עטרה ליושנה. האמיני לי זה לא בשמים. זה רק בראש. לשנות פאזה בגישה ובמחשבה. בהצלחה לכולנו וחג שמח.

       02/04/2009
עוד באותו נושא
המשטרה חוקרת את מותה של הילדה שנחנקה ממרשמלו
במסגרת החקירה נגבו עדויות מהמטפלים במוסד בדרום | הילדה, בעלת צרכים מיוחדים, שנחנקה למוות בעת אכילת הממתק, הובאה היום למנוחות ... לכתבה המלאה

מעל 50 אחוזי הרשמה לגנים וכיתות א' ביומיים
כחלק משיפור התהליכים במחלקה לרישום, בחלק מגני הילדים המוגדרים רב גילאים בוצע שיבוץ אוטומטי לילדים הרשומים בגן בשנה הנוכחית;  ... לכתבה המלאה

על קו אופקים – בני ברק: תינוק חולה בחצבת
משרד הבריאות קורא לנוסעי האוטובוס שאינם מחוסנים בשתי מנות, אנא פנו ללשכת הבריאות הקרובה אליכם לבירור הצורך בקבלת חיסון ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך
הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה אתמול (ג', 1.12.15) ביקור בבית ספר באופקים, בו פועל מיזם המחשבים החינוכי. הביקור, ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגטלי בחינוך
מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך הנהלת "סיסמה לכל תלמיד" ביקרה באופקים הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה ... לכתבה המלאה

גוגל אנליטיקס
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1... לכתבה המלאה

המרות מפייסבוק
(function() { var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []); if (!_fbq.loaded) { var fbds = document.createElement('script... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות