ארכיון

אות הקהילה לאורי שם טוב

אורי שם טוב הקים ארגון לתפארת, ארגון שחתך את הבירוקרטיה בחצי, העלה את כל האנשים שנפלו בין הכיסאות על כיסא גלגלים ועל כל פועלו הוא ראוי לקבל את אות איש החודש של אופקים מטעם פורטל העיר אופקים.

את אורי שם טוב פגשתי במקלט צנוע בשכונת הריף, המקום עמוס בציוד עזר רפואי שמחולק לתושבי העיר והאזור והכול מכספי תרומות, אורי שם טוב הקים את ארגון הסיוע "קו לרחל" שהיום חולש על כל איזור הדרום ומחזיק ציוד עזר רפואי שאינו ניתן להשגה עבור החולה הממוצע.

בית החולים סורוקה ובית לוינשטיין משתפים איתו פעולה והארגון רק הולך וגדל, היום זו שנתו ה 12, ועל הכול מנצח אורי בהתנדבות בין מקצועו כמורה בבית הספר לבין מאבק עיקש לרכוש אמבולנס חדש ומאובזר.

אורי שם טוב הקים ארגון לתפארת, ארגון שחתך את הבירוקרטיה בחצי, העלה את כל האנשים שנפלו בין הכיסאות על כיסא גלגלים ועל כל פועלו הוא ראוי לקבל את אות איש החודש של אופקים מטעם פורטל העיר אופקים. מפעל חיים שנותן לחולים מכל הלב. מדובר באדם בעל שם טוב!
איך הקמת את כל הארגון הזה?
"קו לרחל" הוקמה בעקבות פטירתה של ביתי בת ה 3 שנהרגה ברחוב הרצל בעיר  בתאונת דרכים כאשר נדרסה על ידי רכב  נהוג בידי תושב העיר, שלא עצר כאשר עברה עם אשתי במעבר חצייה. כשהייתי ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים באו אנשים רבים וביקשו לעזור וראיתי בעיניהם שהם לא יודעים איך? בעצם רוצים, אך לא יכולים!
האירוע הזה גרם לך לקום ולעשות מעשה?
לפני התאונה כבר התחלתי לעזור לאנשים באופן אישי ועצמאי, הייתי עוזר לחולי סרטן, מבקר ומביא ציוד מינימאלי. אבל התאונה האיצה בי להקים את הארגון הזה. החלטתי כי לאדם המגיע לבית החולים, תהיה כתובת. אני אשתי וחברים פרסמנו, קיבצנו תרומות והתחלנו בפעילות. בית החולים סורוקה בא לקראתנו ובעצם הכניס  אותנו בצורה מסודרת פנימה. עם הזמן התבססנו, חבר כנסת יאיר פרץ ביקש מאיתנו שנרכוש ציוד עזר לחולים, כי מתוקף תפקידו כשר הרווחה ראה את הצורך שיש וכי משרד הבריאות לא תמיד נותן מענה.
הציד הרפואי עובד בשיטת ההשאלה ?
רכשנו המון ציוד, כפי שאתה רואה כאן. ויש לנו ציוד רב בבתי החולים והמשוקמים בעיר אופקים ובאזור הנגב. אם נצטרך לקלוט את כל הציוד ביום אחד חזרה הדלתות כאן לא ייסגרו. מדובר בציוד של מאות אלפי שקלים, מכונות דיאליזה, כסאות גלגלים, הליכונים, מכשירי שיקום, מנופים, בלוני חמצן והיד עוד נטויה. הציוד הזה אינו ניתן להשגה ואינו ממומן מטעם כיסויי הבריאות הרגילים ,הוא לא בנמצא ברובו גם "ביד שרה."
הציוד מושאל לאנשים, בעיקרון אנחנו לא גובים כסף, אלא נותנים את ההזדמנות לאנשים לתרום לאחר השימוש והתושבים תורמים ביד נדיבה, כי הם יודעים מה הערך המוסף של הציוד הזה. הלב שלנו פתוח ורחב ובאים אנשים גם מירושלים, בני ברק ועומר.
ממה העמותה מורכבת ? כמה אנשים אתם?
בעמותה אנחנו שמונה חברים תושבי אופקים ויש לנו כ 100 מתנדבים מאופקים ועוד 200 הכוללים 30 מתנדבות מוכשרות שעברו קורס מקצועי. יש מקרים קשים של קשישים שצריכים עזרה וליווי צמוד, ביקור סדיר כי לעיתים המשפחה איננה. צריך להבין שמגיע מקרה קשה לבית החולים המשפחה בדרך כלל מתפרקת, לכן אנחנו נכנסים לתמונה אומרים לאחד ההורים טפל בילדים שלך בבית אנחנו כבר נדאג לחולה. זה נותן הרבה רוח חיובית למשפחה שבין כך שבורה וחסרת אונים.
אתה אוסף כסף כבר שנה בשביל לרכוש אמבולנס חדש, איפה זה עומד?
אמבולנס חדיש ומאובזר עולה 270,000 אלף שקל. אספנו עד כה 170,000 שח' אם נצליח עד סוף השנה לגייס את שאר הכסף זו תהייה מהפכה לתושבי העיר, צריך להבין מד"א לא כל כך מתחבר אלינו כי אנחנו לוקחים להם עבודה, אצלם יש מחיר מראש, אצלנו שים כמה שאתה יכול. ואם יש מקרה חירום אתה לא יכול לומר "לא" למשהו – זה פיקוח נפש!
כיצד אתה מוצא זמן למשפחה קריירה והתנדבות ?
אתה נוגע בנקודה רגישה, זה נושא קשה וכל מי שעוסק בעולם ההתנדבות נאבק בסידור לוח זמנים וחלוקת משאביו בין כל העולמות. הבאתי כמה אנשים שיעזרו לי כאן עם שכר, לעיתים אנשים לא מתאימים, צריך כאן אנשים שמחוברים לנושא שעובדים הרבה עם הלב ודווקא אלה שבאים לעזור מהלב לא רוצים שכר.
תן לי דוגמה לאנשים שתורמים ?
אתן לך דוגמה : אתמול נגמר לי הביטוח חובה של האמבולנס, אז הלכתי ברגל למרכז המסחרי. פגש אותי יהודי תושב העיר,שאל אותי איפה הרכב? סיפרתי לו שאין לי כסף לביטוח ולכן הרכב יושבת עד שאגייס כסף. מאחר והוא מכיר אותי כאן בעיר כבר הרבה שנים ואת פועלי הוא אמר לי לגשת לסוכנות הביטוח לעשות את הפוליסה על חשבונו וכך היה. יש הרבה אנשים טובים באופקים, וגם אנשים שאין להם קשישים וקשיי יום תורמים.
פעם באה אליי זקנה שעזרנו לה מאוד, היא ביקשה לעשות לטובתנו הוראת קבע. לא רצינו כי ראינו את מצבי הכלכלי. אז היא סיפרה לנו שהיא כבר נשבעה לעזור לנו ואין ברירה . נתנו לה טופס הוראת קבע והיא חתמה על 36 שקלים לחודש. הגעתי למשרד וקרעתי את טפסים, יש אנשים שלא אקח מהם – הם פשוט לא יכולים לתת. נתתי לה לחתום בשביל ההרגשה שלה.
בעצם כל מה שהקמת כאן , זה הייעוד שלך?
זה הרבה יותר גדול מייעוד, זה מפעל חיים! זה כל חיי. וכשאני מדבר על זה אני קורן, לעיתים אני בוכה. אנשים שואלים אותי אתה כל הזמן רואה גופות, עוד לא נהיית חזק? אני תמיד אומר: "אי אפשר"! אני רואה מקרים קשים כמו הגופה של נעמה מלכה ז"ל, כשהבאתי אותה לקבורה, זה קשה מאוד.
אבל כשאני רואה משפחה שמחה, שעזרתי לה וכל המשפחה באה לומר תודה ושהעזרה שלנו תרמה להם ולחולה מאוד, אני קורן מאושר. נטען באנרגיות חיוביות ומתמלא בכוח להמשיך הלאה. אלה החיים.

שיתוף

תגובות

 • אזרחית

  03/09/2008
  • אחי

   איו נביא בעירו, אבל יש כמה צדיקים ואורי שם טוב אחד מהם.יישר כח אחי.

   03/09/2008
   • אמיר

    קו לרחל, תמיד כן , תמיד יש , תמיד עם נכונות . פשוט ולעניין כל הכבוד חברים הצלחתם להעלות חיוך על פניהם של מאות חולים חיזקו ואימצו.

    03/09/2008
    • יהודית

     אורי שם טוב הוא איש של חסד כל הכבוד. מצטרפת לעשייה

     04/09/2008
     • אני

      ישר כח! שירבו אנשים כמוך ושלא יחכו למקרה "אסון" כמו שקרה לך. נערו את עצמכם מתרדמת החיים והצטרפו לשם טוב

      04/09/2008
      • אדם מאיר פנים

       05/09/2008
       • אזרח אופקים45שנה++פלוס++

        כל הכבוד לאורי,עליו אפשר לאמר : טוב שם טוב משמן טוב. כמו אורי יש עוד. מי יותר/פחות/שווה. השאלה למה לצרכים בסיסיים כללו אין מיסוד ?! שיאפשר אורך זמן רב יותר בטיפולים כללו , כי כמה זמן אורי ודומיו המקסימים יכולים לשאת לבדם ?!

        15/09/2008
        • ורד

         לאורי ולאנשי קו לרחל ! אין מילים לתאר את תרומתך ,ואת האוזן הקשבת בשעת צרה .עזרת למשפחת החולה בעבר, כיום כבר הנפטרת. ללא הבדלי דת ו ,ישר כח ואמן שירבו אנשים כמוך .מודה לך מכל הלב .בריאות לך ולמשפחתך . תודה יהב ורד

         25/07/2011
עוד באותו נושא
המשטרה חוקרת את מותה של הילדה שנחנקה ממרשמלו
במסגרת החקירה נגבו עדויות מהמטפלים במוסד בדרום | הילדה, בעלת צרכים מיוחדים, שנחנקה למוות בעת אכילת הממתק, הובאה היום למנוחות ... לכתבה המלאה

מעל 50 אחוזי הרשמה לגנים וכיתות א' ביומיים
כחלק משיפור התהליכים במחלקה לרישום, בחלק מגני הילדים המוגדרים רב גילאים בוצע שיבוץ אוטומטי לילדים הרשומים בגן בשנה הנוכחית;  ... לכתבה המלאה

על קו אופקים – בני ברק: תינוק חולה בחצבת
משרד הבריאות קורא לנוסעי האוטובוס שאינם מחוסנים בשתי מנות, אנא פנו ללשכת הבריאות הקרובה אליכם לבירור הצורך בקבלת חיסון ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך
הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה אתמול (ג', 1.12.15) ביקור בבית ספר באופקים, בו פועל מיזם המחשבים החינוכי. הביקור, ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגטלי בחינוך
מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך הנהלת "סיסמה לכל תלמיד" ביקרה באופקים הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה ... לכתבה המלאה

גוגל אנליטיקס
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1... לכתבה המלאה

המרות מפייסבוק
(function() { var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []); if (!_fbq.loaded) { var fbds = document.createElement('script... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות