ארכיון

הוא עוד ישוב – מיכה הרמן מחמם מנועים.

צריך להמתין ולראות מה תהייה החלטת בג"צ בעניינו של אסרף . אם יחליטו שלא להחזיר את אסרף אז הבחירות יתקיימו בעוד שנה וחצי . אבל אם יוחלט שאסרף חוזר, והבחירות תתקיימנה בנובמבר השנה , זה יחייב אותי להחלטה מהירה .אופקים זה נושא שבוער מאוד בעצמותיי .

 אופקים בת 53 ,גם אתה מתקרב לגיל הזה עוד מעט , למה אנחנו נראים כך ?

ישנן לדעתי מס' סיבות אפשריות. הסיבה האחת, נעוצה במיקומה הפיזי של אופקים, שנמצאת באופן יחסי במיקום פחות טוב מאחיותיה נתיבות ושדרות. היה טוב יותר לו העיר הייתה ממוקמת על ציר ב"ש- אשקלון, במקום מושב גילת ולא כ- 4 ק"מ פנימה.
 
עוד כשכיהנתי כראש העירייה, נדרשתי לעניין ואף נפגשתי עם מר שמשוני (ז"ל) שכיהן כראש המועצה האזורית מרחבים באותם ימים.הוא סיפר לי כי הוועד של המושב בראשות אהרון אוזן (ז"ל) כפה את השינוי ואופקים הפסידה מכך.
 
הסיבה השנייה נעוצה בעצם העובדה שאופקים סובלת בשלושה עשורים  אחרונים משינויים פוליטיים ומחוסר רציפות שלטונית במנהיגות המקומית , אין יציבות . אין הרבה ראשי רשויות שכיהנו ברצף.  קדנציה אחת לא מספיקה משום שאם בונים חזון ורוצים לממש אותו זהו תהליך ארוך ומורכב.
תוכניות מתאר, תכניות בנין העיר, אישורן, עבודה בוועדות,הליכים ארוכים ומתישים ואז לאחר זמן מה אתה מוצא את עצמך שנה לפני בחירות. אם נבחרת מה טוב אבל אם לא, בא ראש עיר אחר ורוצה להעלות תוכניות משלו לפי תפיסת עולם חדשה והוא לא מעוניין בתוכניות של קודמו ושוב ירדו לטמיון שנים יקרות .
 
סיבה שלישית נעוצה בהרכב האוכלוסייה , אני מלא ביקורת על מדיניות האכלוס של הממשלה. שלחו לכאן קבוצות אוכלוסייה חלשות בעלייה הגדולה בתחילת שנות ה- 90. עלייה של מבוגרים וחלשים מי שהיה חזק עזב, נשארו כאן רק חלשים . מתייחסים אלינו גם כמקום שניתן "לזרוק" אליו כל מטרד : משפחות חלשות מכל הערים שהרשויות לא יודעות מה לעשות איתן , משת"פים וכו'..
עניין נוסף אציג בדוגמה : אני כיהנתי 5 שנים כראש עיר , נפגשתי עם יו"ר קרן היסוד שמגייסת כספים מכל העולם למעט ארה"ב וקנדה , ביקשתי ממנו מבנה ציבור , אמרתי לו אני רוצה מתנ"ס . היה לנו מזל וכעבור זמן קצר הגיעה מהגב' שילה ספרא תרומה של 2 מליון דולר , הצלחתי לשכנע אותה לתרום , אבל היא ביקשה שגם אני אשיג 2 מיליון , ואת הסכום הזה השגתי משר השיכון דאז. עם זה הגעתי לעירייה והייתי צריך להכין תוכניות ולאשר אותן . הקואליציה והאופוזיציה הערימו קשיים , כל הפוליטיקה הפריעה וכמובן המחויבות לקבלנים מקורבים שיבצעו . פתרתי את הבעיה בכך שהפרויקט בוצע ע"י הסוכנות היהודית.
אתה שומע את עצמך מיכה , אתה בעצם אומר שהדבר שהכי מפריע לאופקים זו העירייה . גייסת את כל הכסף מבחוץ כ -4 מליון דולר כשהגעת לכאן , אמרו לך כולם תבנה גם לנו , אנחנו גם רוצים וכו..
כן יש בעיה . הייתי בארה"ב וראיתי כיצד פועל השלטון המקומי. יש מנכ"ל עם סמכויות ומעליו הנהלת העירייה. אם זו הייתה השיטה בארץ, יצירת חיץ ברורה בין הדרג הפוליטי למקצועי, אזי הניהול והתפקוד היו טובים לאין ערוך מהמצב הקיים.
אולי בעניין המוניציפאלי אנחנו לא צריכים להתחבר למפלגות במדינה , אופקים היא לעצמה ?
קשה לי מאוד לראות כיצד מתבצעים שינויים מרחיקי לכת, אני מכיר גורמים שונים שמנסים לשנות את השיטה עד כה ללא הצלחה יתרה. הפוליטיקאים לא יוותרו על כוחם!
כיהנת כראש עיר בין השנים 1993 עד 1998 בתקופת הבנייה המאסיבית, למה הסכמתם לבנייה בצורת ערי מסכנות , בתי עץ , מעברות של שנות 2000 ?
למה לא שאלת את חזן ? הרי הבתים האלה נבנו בזמן כהונתו . מדוע אתה שואל אותי אני הרי קיבלתי ירושה . כל הסיפור התחיל ב 1990 ואני כבר קיבלתי בתים מוכנים , שכונות מוכנות, הכול כבר היה בנוי , לדעתי חזן התפשר מאוד גם בעניין הבתים וגם בעניין הרכב האוכלוסייה .אני ניסיתי להציל את אופקים מהמצוקה אליה היא נקלעה ולכן יזמתי את הפרויקט הבא:
אתן לך דוגמא בעניין הזה. בשכונת שפירא, שלב ב', נבנו 1,000 יחידות דיור שיעודן – קליטת עליה.הדירות עמדו בשיממונן, העזובה וההזנחה היו בכל מקום, ביקורות רבות נשמעו מצד כלי התקשורת השונים ואף אחד לא רצה להתגורר בדירות הללו. מקץ 3 חודשים מרגע שהתיישבתי על כסא ראש העירייה שיווקתי את הפרויקט לכוחות הביטחון ביחד עם עזרה מצד ממשלת ישראל.
 
2 יח"ד של 60 מ"ר, הפכו ליחידה אחת של 120 מ"ר על שטח של כרבע דונם, והעיקר - במחיר של יחידה אחת!!
לפרויקט הייתה הצלחה אדירה בתוך 2 ימי מכירה, בחודש יולי 1994, נמכרו כל 500 הדירות, גם לכוחות הביטחון וגם לבני אופקים. התרומה לאופקים הייתה רבה. האווירה השתנתה לחיוב, השכונה התמלאה משפחות רבות על ילדיהן ונוצר רצף וחיבור בין העיר לשכונה.
 
למה לוקח כל כך הרבה זמן לממשלות לדורותיהן להפשיר שטחים עבור בני המקום , צריכה להיות גדילה טבעית של 50- 60 שטחים כל שנה כדי שנהיה תמיד בתנועה , הלא כך ? 
בשכונת שפירא היו עתודות קרקע לבנייה עבור עולים, הוריתי לשנות את יעוד השטחים לפרויקט של "בנה ביתך". כמו כן דאגתי לבנייה רוויה בפרויקטים בשכונת בן-גוריון ושכונת שפירא. צריך גם להבין שקבלנים רוצים בטחונות והתחייבויות רכישה על-מנת להתחיל לבנות מכיוון שאנו בפריפרייה.
יצא לי לדבר עם אבי אסרף ושאלתי אותו למה אתה יוצר לחץ בעניין הפשרת שטחים לבנייה שכן המצוקה רבה. ואי אפשר להשאיר את העיר ללא עתודות קרקע לבניה. אני מציע לך לשאול את חזן ואסרף מדוע הם לא הציגו תוכניות כאלו לממשלה, שהביאו במישרין ליצירת לחץ עצום מצד זוגות צעירים.
מדוע התעסוקה נראית בכי רע , מדוע אנחנו קורבן לתעשיינים ואנשי הון שעובדים עלינו ועל הממשלה ?
יש לי ביקורת גם על ממשלת ישראל , אנחנו גרים באזור פיתוח א' , אבל יחד איתנו נמצאים באותה קטגוריה : שדרות נתיבות שהן במיקום טוב יותר על ציר מרכזי, באר שבע וקריית גת במיקום ונגישות טובים יותר למרכז הארץ, כך שלאופקים אין יתרון. היזם שמגיע  לכאן מקבל את אותם התנאים במקומות שציינתי ולכן לא ישקול כלל השקעה בעיר.אם אופקים תקבל העדפה משמעותית יחסית למקומות שציינתי, תוכל למשוך יזמים ומשקיעים בקלות רבה יותר מאשר כיום.
ניהלתי מאבקים קשים והצלחתי לשכנע את אי סי איי לעבור לאופקים . זה מפעל עם גיוון תעסוקתי אחר , לא כולו היי טק אבל הוא גב חזק מאוד לעיר . ביקשתי מהממשלה להעמיד לרשות היזמים תנאי אקסטרה על מה שנתנו לישובים אחרים ואכן, האקסטרה הזו הביאה עוד תעשייה. מפעל התכשיטים ג'פה גולד, מפעל הזכוכית ביטחונית , סללנו את הכביש של איזור התעשייה . בתקופה זו הכשרנו 12 כיתות בבי"ס קהילת יעקב (לשעבר) , כדי שתהיה תשתית להכין דורשי עבודה מוכשרים למקומות העבודה החדשים .
גם מפעל וישיי ( 400 מקומות עבודה) שהיה צריך להגיע לכאן , לא הגיע בסופו של דבר כי בנימין נתניהו שנבחר ביטל את כל ההטבות שפרס הבטיח לראשי המפעל .  ניהלנו מערכת יחסי גולמין מקיפה עם יזמים והדגשנו את היתרונות, הן במיקום, בתעבורה סחורות , מיסים, מקומיים, הכשרת עובדים וכו'...
 
לא די לפגוש יזם בבית קפה ולסגור איתו שיבוא להשקיע , אני עד היום מלא ביקורת על יאיר חזן שהביא לכאן את מפעל הממגורות אסמי עוז. אינני יודע מה תפקידו ומהי תרומתו של המפעל הזה שתקוע לנו כאן בעיר כמו עצם בגרון .
גם את בית החולים הסעודי הקמתי ע"י השגת תרומה מקרן ויינברג מבולטימור. השגתי כ- 5 מיליון דולר והצלחנו להקים את בית החולים הסעודי , זה מפעל לכל דבר . הפרויקט נבנה והוקם עפ"י סטנדרטים גבוהים ביותר. יאיר חזן, מתוך קנאה בלתי מוסברת, אפילו לא טרח להזמינני לטקס הפתיחה.
אז למה העסק שלך לא באופקים ?
הקמתי את העסק בימים שבהם בועת ההיי-טק התפוצצה , היה קשה לגייס כסף ממשקיעים . באותם ימים פגשנו את האחים אוזן שהסכימו להשקיע בנו חצי מליון דולר , ובחלק מתנאי החוזה נקבע שנשב בבנין שלהם בבאר-שבע .בשלב מסוים כשהעסקנו 60 עובדים ,רצינו להעתיק את המפעל לאופקים פניתי לאסרף ויחד פנינו לאולמרט (כשר המסחר והתעשייה)והוא אמר שלא נקבל שום הטבה. היום אנו מעסיקים כ 120 עובדים אבל אנו מקפידים להעסיק גם עובדים מאופקים , היום אנו מעסיקים 35 בנות העיר ואם יהיו אליי פניות נוספות אתן להן עדיפות עליונה .
מה צריך לעשות כדי שאופקים תצליח ?
ככל הנראה לא ניתן לבצע שינויים פוליטיים ומבניים ברמה המקומית. הפוליטיקה תתקיים מעתה ועד עולם והיא שתנצח, ככה זה בדמוקרטיה.
 ראש העירייה הבא , צריך לחלום , להתוות חזון ולצעוד בדרך מסודרת להשגתו. עפ"י חזוני, אופקים תהיה מרכז אורבאני - עירוני לכל האזור, תהווה צומת דרכים המקשרת בין צפון לדרום ובין מזרח למערב בעידן של תמורות ובמציאות החדשה שנוצרה במזרח התיכון בכלל ובמדינת ישראל בפרט.
 
אופקים תשמור על אופייה כישוב מפותח ותשמור את אופי האוכלוסייה על כל העדות והגוונים.תושבי העיר והאזור יחיו בסביבה שבה איכות החיים גבוהה, ישיגו פרנסתם בכבוד, יחנכו ילדיהם במסגרת תומכת ואוהדת, ייהנו מפעילות תרבותית-ספורטיבית עשירה ויגדלו משפחתם במקום.דורות רבים ימשיכו את העשייה והתנופה שהנהיגו אבות המקום ומקימי הישוב.
 
איפה אתה רואה את אופקים בעוד 10 שנים ?
אני קובע חד-משמעית, שאי-אפשר לסמוך רק על העירייה ושלוחותיה. מעורבות פעילה של תושבים היא מחוייבת המציאות. בלעדיהם העיר תדרוך במקום.
 
כמו-כן, חשובה גם מעורבות של גופים חיצוניים, עמותות וחברות ששמות בראש מעייניהן את החינוך והתרבות, הרווחה ואיכות החיים. פורום התושבים "אחוזת הנגב" הוא רעיון יוצא מן הכלל שיש להמשיך ולטפחו, להמשיך ולחזקו. זוהי מסגרת תמיכה נהדרת שיש בה מעורבות גבוהה של תושבים.
 
היו לך את כל האמצעים , היכולות לעזוב את העיר ובכל זאת נשארת ?
נולדתי כאן, משפחתי כאן, משפחתה של אישתי, חבריי , ילדיי בבית ספר בישוב . אופקים חלק ממני . אפילו שאני נוסע לכל מיני מקומות לצורכי עבודה כשאני חוזר הביתה בערב ליבי מתמלא גאווה כיף לי לחזור לכאן . אני נכנס לסופר ובמקום לקנות חצי שעה אני קונה שעתיים , אני אוהב לשוחח עם האנשים האווירה הזאת מאוד מיוחדת וחמה .
האם תתמודד על ראשות העיר ?
צריך להמתין ולראות מה תהייה החלטת בג"צ בעניינו של אסרף בסוף החודש הזה . אם יחליטו שלא להחזיר את אסרף אז הבחירות קרוב לוודאי לא יתקיימו בנובמבר השנה , אלא בעוד שנה וחצי . אבל אם יוחלט שאסרף חוזר, כנראה שהבחירות תתקיימנה בנובמבר השנה , זה יחייב אותי להחלטה מהירה בהתחשב בעובדה שאני משולב עמוק בתוך המערכת העסקית. אופקים זה נושא שבוער מאוד בעצמותיי .
האם אתה בתוך "רחבת הריקודים" ?
תמיד הייתי ואני גם עכשיו .
ועם איזה "סרט"  אתה על הראש ?
אם אני רץ,  זה רק ברשימה עצמאית .

שיתוף

תגובות

 • שלומי

  כתבה מדהימה עם חזון מדהים.הגיע הזמן שתיקח את המושכות ותחזור להנהיג את הישוב.נתמוך בך בכל הכוח.מיכה אתה חסר רק אנשים כמוך מסוגלים להוציא את הבוץ מהעגלה.

  19/05/2008
  • מרוצה

   19/05/2008
   • רחל

    חזור אלינו ומהר

    19/05/2008
    • כי עליך אף אחד לא יגיד בשביל הגוב

     19/05/2008
     • gil

      אין קניון ? אין תעסוקה לאנשי הייטק ? אין כלום באופקים ובמיוחד אין מכללות לימוד ואין מקומות לצאת ?....... אז מי שהיה שכבר לא יהיה חבל על הזמן שלהם ...

      19/05/2008
      • תושבת אופקים

       20/05/2008
       • קוקי

        בגלל הפוליטיזציה את צודקת שיש דימיון בעניין האיכות , אבל בואי נסכים שמבחינת כמות אין עוררין שהנ"ל עשה ללא לאות לטובת המקום ולא לטובתו האישית . אגב ניתן לגבות עדות מהסטטיסטיקה ( והיא תסכים ! ) ...

        20/05/2008
        • מיכה תעשה שיעוף מפה הגועל נפש הזה

         20/05/2008
         • תושב שלא תמך בעבר

          מר מיכה היקר אני חושב שיש לתת לך הזדמנות ואני באופן אישי ינסה לעזור ככל יכולתי בנדון אבל דע לך שיש לי ממך צפיות גבוהות שתדאג לעיר ובמקביל לא תנצל את המעמד לקידום אישי.

          22/05/2008
          • זוכרת

           שכחתם את השבתת הישוב והעיריה ואת הצמיגים הבוערים ואת הסופגניות שנשלחו לטובת ילדי אופקים הרעבים על כל זה היה אחראי מיכה לא לשכוח, בתקופה של מיכה לא היתה אופקים בכלל

           23/05/2008
           • יאיר חזן

            למר מיכה הרמן היקר חבל שאתה בונה על הזיכרון הקצר של הציבור הביקורת המרומזת שלך כנגדי בעניין בניית בתי העץ באופקים ובעניין קליטת האוכלוסייה אינה במקומה. אתה רק לא זוכר שהארץ געשה ושהממשלה בנתה שכונות קרוואנים בערים רבות. אני התנגדתי לכך ולשמחתי לא בנו אצלנו קרוואנים. האוכלוסייה שהגיע לאופקים היא המדגם המייצג של העולים שהגיעו לארץ. גם בתקופת כהונתך בין השנים 1993-1999 הגיעו עולים חדשים על פי אותו חתך בדיוק. מה ניסית למנוע בדיוק?. אתה רוצה שאני יזכיר לתושבים איך השארת את אופקים בשנת 99 . מה היה מצב התעסוקה? מה היה מצבה הפיזי של העיר? מה היה גובה הקוצים בגן המרכזי של שכונת שפירא? אני מציע לך להצטנע לפני שאתה מתחיל להפנות את הדברים לעברי כי אני לא שכחתי מה השארת לנו כאן באופקים. אמנם לקח קצת זמן אבל הצלחנו לתקן את כל הקלקולים ולשפר את המצב. הצעתי הידידותית לך. המשך לעסוק בעסקיך הכלכליים ואל תחשוב אפילו על חזרה לשלטון המקומי באופקים. כיוון שזה לא מקומך. אתה מצליח יפה בעסקים ועדיף שתישאר שם. אם בכל זאת תחליט לחזור לפוליטיקה המקומית. אני מבטיח לך שתמצא אותי שם מזכיר לכולם את תקופת כהונתך .

            24/05/2008
            • יוליה

             תתבגר ותתעלם מדברים שוליים, תתעסק בעיקר. יש לך את זה(יכולת) תנצל אותה.

             25/05/2008
             • מיכה הרמן

              ראשית , צריך לכתוב אזכיר ולא יזכיר ץ שנית , אני באמת רוצה שתזכיר לתושבי אופקים היקרים איך , לבד , ללא כל עזרה מחברי מועצת העיר , הבאתי פרוייקטים בעלי משמעת חברתית ,כלכלית ,רווחתית , תעסוקתית ותרבותית חסרת תקדים הן במישור המקומי והן במישור הארצי . שלישית , אם אחליט להתמודד בסופו של יום , אשמח לפגוש אותך מהעבר השני של המתרס . תמיד ראיתי בך מועמד שצריך וחייבים לנצח .להזכירך , פעם אחת זה כבר קרה . רביעית , ספר לתושבים ולי , מה היו הישגיך במשך 10 שנות כהונה ?

              25/05/2008
              • אהרון

               ראשית תודה על הראיון.למען האמת כבר שכחתי מקיומך.יכול להיות שהסיבה שנשכחת מלב היא כהונתך המוצלחת? התשובה נכונה רק לבעלי היגיון משונה.כשאומרים שתיקה שווה זהב,מתכוונים בדיוק למקרה שלך.אם לא הייתה פותח פה,חזן ואחרים לא היו מזכירים לנו מי אתה ומה עשית ובעיקר מה לא עשית.ראיתי שתפסת את חזן על שגיאת כתיב.כל הכבוד. עכשיו אני בטוח שאתה מתאים להיות ראש עיר.אגב לא בטוח שחזן יתמודד מולך" אני מבטיח לך שתמצא אותי שם מזכיר לכולם את תקופת כהונתך" אולי כן(אני מקווה) אולי הוא רק יפעל נגדך מהצד ויזכיר לכולם מי אתה? לא חשבת על זה? לא נורא. אולי הפאניקה הקפיצה אותך קצת.סליחה על הקטנוניות אבל אני מודה שזה משעשע.אגב חזן כיהן פעמיים אתה פעם אחת וברחת.הסיבות שברחת ידועות היטב לציבור באופקים. אחת מהם(הפחות חמורה) היא שידעת היטב מה יהיו התוצאות ולא יכולת לשאת כישלון.כולנו ראינו אז סקרים אז בבקשה אל תתרברב בניצחון בודד וכנראה יחיד. שאלה לקוראים לסיום.הרמן חוזר מספר פעמים על הטענה שלא קיבל עזרה מחברי מועצת העיר (הקואליציה לא תפקדה בזמנו)ושאלתי היא האם העובדה הזאת מלמדת משהו על יכולת מנהיגות? את הפתרונות יש לשלוח לתושבי אופקים המודאגים.

               03/06/2008
               • מיכה הרמן

                שלום לך אהרון . חבל ששכחת מקיומי וטוב שיש צדיקים שמזכירים לך מעת לעת .אינני מבין מדוע אינך מציין את שם המשפחה ופרטים נוספים , כדי שנדע מיהו המגיב . בהתייחס לתגובתך ה"עניינית" , הריני שב ומצהיר , שלא הייתה קדנציה מוצלחת מבחינת ההישגים , כמו הקדנציה שלי ! משום מה נראה לי שחזן ביקש ממך לכתוב את הדברים שהוא התכוון לכתוב . בכל מערכת בחירות , המועמד צריך ויכול לבוא אל הבוחר עם רשימת הישגיו .היה סמוך ובטוח , שאם אחליט להתמודד , אציג רשימה ארוכה של הישגים ( אמיתיים....) ואתה ממול , יחד עם חזן ואחרים , תנסו להשפיע על הבוחר במסגרת ההכפשות שהן נר לרגליכם . הציבור יחליט ואני יודע בוודאות מה תהא החלטתו .מי שירוויח מהעניין זו אופקים , עירנו האהובה . בכל מקרה , אשמח להתמודד מולך בכל הזדמנות ובכל פאנל אפשרי , גם בעת הזו , כשהבחירות לא נצפות באופק . אתה תשמיע את טענותיך/הכפשותיך ואני אציין כיצד פעלתי לטובת העיר ותושביה והשומעים ישפטו .

                05/06/2008
                • ניקולוש

                 אוהבת אותך

                 02/03/2010
עוד באותו נושא
מעל 50 אחוזי הרשמה לגנים וכיתות א' ביומיים
כחלק משיפור התהליכים במחלקה לרישום, בחלק מגני הילדים המוגדרים רב גילאים בוצע שיבוץ אוטומטי לילדים הרשומים בגן בשנה הנוכחית;  ... לכתבה המלאה

על קו אופקים – בני ברק: תינוק חולה בחצבת
משרד הבריאות קורא לנוסעי האוטובוס שאינם מחוסנים בשתי מנות, אנא פנו ללשכת הבריאות הקרובה אליכם לבירור הצורך בקבלת חיסון ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך
הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה אתמול (ג', 1.12.15) ביקור בבית ספר באופקים, בו פועל מיזם המחשבים החינוכי. הביקור, ... לכתבה המלאה

מצמצמים את הפער הדיגטלי בחינוך
מצמצמים את הפער הדיגיטלי בחינוך הנהלת "סיסמה לכל תלמיד" ביקרה באופקים הנהלת מיזם "סיסמה לכל תלמיד" ערכה ... לכתבה המלאה

גוגל אנליטיקס
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1... לכתבה המלאה

המרות מפייסבוק
(function() { var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []); if (!_fbq.loaded) { var fbds = document.createElement('script... לכתבה המלאה

יוזמת נח - ממרכז הארץ לאופקים
הנגב מתעורר ואיתו יוזמות רבות, אחת מהן מעניינת מאוד מבקשת להתיישב כאן באופקים. האם היוזמה תצליח לעבור את מחסומי הבירוקרטיה? האם הא... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
באופקים בוחרים
הליכוד - בנימין נתניהו העבודה - אבי גבאי כחול לבן - בני גנץ כולנו - משה כחלון רע''ם- בל''ד - מנסור עבאס ש"ס - אריה דרעי יהדות התורה - יעקב ליצמן מרצ - תמר זנדברג ישראל ביתנו - אביגדור ליברמן איחוד מפלגות הימין- רפי פרץ חד''ש תע''ל - איימן עודה הימין החדש - נפתלי בנט גשר - אורלי לוי אבקסיס לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות