דף הבית
טלפונים חיוניים
אודות העיר
מפת העיר
גלריית תמונות
  ‏יום ראשון ‏19 ‏אוגוסט ‏2018
שלום, אורח ...     להרשמה לחץ כאן  
מחיר למשתכן
פתרון מצוין
אין לזה יתרון
יש דברים בגו
מיותר לחלוטין
לסקרים נוספים
חיפוש
מהמרים על הביטחון
מהמרים על הביטחון

 מי מהמר על ביטחון התושבים? (08.08.2012)

ביום ראשון בערב זיהה כוח של צה"ל חדירת מחבלים באזור כרם שלום. כוחות הביטחון הוקפצו לאזור, כוננות גבוהה הוכרזה בישובי חבל אשכול ורק כאן באופקים 'העסקים' היו כרגיל. יותר מאוחר השתלט צה"ל על החוליה, האירוע הזה העיר אצלנו חרדות ישנות של חוסר תפקוד מקומי בענייני ביטחון. הכתובת הביטחונית תמיד על הקיר, והמזל משחק לצידנו.
בשעות הערב התקשרו תושבים רבים לקצין הביטחון של הישוב, אבל זה לא ענה למרבית השיחות. קבוצת תושבים ששהתה באותן שעות במצודת פטיש ושמעה על האירוע התקשרה לקב"ט להתעדכן, אך ללא מענה. תושבים זועמים על ההפקרות: "חיינו וחיי ילדנו בסכנה וכאן נלחמים על אגו ומשרות" תושב אחר מסר כי אין עם מי לדבר ביישוב בחודש אוגוסט כולם בחופשות: "עובדי העירייה בטבריה ואין כל כך עם מי לדבר."
העיר אופקים שסבלה קשות בתקופה האחרונה מהזנחה ברמת המתקנים, ממשיכה להיות מקום לא מוגן וללא מענה הולם לתושביה בעיתות חירום. בתים רבים אינם מוגנים וברחובות ניתן לראות עדיין את צינורות המים הענקיים המהווים מגוניות. "אין אף עיר במדינת ישראל שתסכים לצינורות האלו ברחובותיה ועוד יותר משנתיים, היה מספיק זמן למדינה להחליף את זה למשהו ראוי" כך מסר לנו תושב זועף.
ברחובות העיר אופקים המקלטים עדיין אינם כשירים. עיריית אופקים מצידה החלה לשפץ כמה מקלטים, אך זו טיפה בים. באזור מישור הגפן ושפירא המקלטים נמצאים בבעלות של עמותות ובתי כנסת והם מתוחזקים ומאורגנים בצורה נאותה. לעומתם, באזורים אחרים כמו: הרי"ף, רמב"ם, קיבוץ גלויות, חיים חורי, קדש, הנשיא, גיבורי ישראל ועוד המקלטים מוזנחים ואינם ראויים כלל לשימוש או לשהייה.
כידוע, לאחרונה התגלע סכסוך ממושך בין ראש הוועדה הממונה מר צביקה גרינגולד לבין הקב"ט העירוני מר אשר בן- חמו (תושב ירוחם). תחילה הופקעו מידיו של בן חמו סמכויות מוקד 106 והועברו לידיו של מנהל אגף שפ"ע מוטי ברבי (תושב באר שבע) וכיום מנסים בעירייה להביא את הבעיה לפתרונה. במהלך שלושת החודשים האחרונים נמצא בן חמו בחופשת מחלה ממושכת ובשבועות האחרונים אף האריך חופשה זו לעוד תקופה בלתי מוגבלת בשל ניתוח. נכון להיום הקב"ט המחליף לענייני ביטחון (בחירום) הוא קב"ט מוסדות החינוך מוטי נעמני, שקיבל עליו את התפקיד מתוך תחושת אחריות אך ללא הכנה. העירייה מצידה הבהירה לבן חמו כי היא אינה שבעת רצון מתפקודו וייתכן כי הנושא איתו צפוי להגיע לערכאות משפטיות.
מנהלת המוקד אתי פדידה הסבירה כי המוקד פעיל בזמן חירום, אולם מכשיר ביפר (זימונית) לשעת חירות שאמור להיות צמוד לקב"ט העירייה ומקבל דיווחים מצה"ל הוחזר למוקד לאחר שזה סרב לקחת אותו על אחריותו. מכשיר הזימונית אינו מפועל עד להוראתו החדשה של ראש העיר. כך מופקרים חיינו בגלל בעיות אגו וסמכות.
תושבי אופקים זועמים על כך כי הביטחון שלהם מופקד בידי אדם שלא הוכיח תפקוד ראוי בזמן אמת. כמו כן מסרו גורמים בעירייה ותושבים אכפתיים, כי תפקיד כזה ראוי לתושב המקום, שכן קיים קשר ישיר בין הזמינות לתפקיד. צריך כאן אדם המכיר את הבעיות, את התושבים ואת החוזקות והחוסנות של העיר, אדם שיכול להנהיג אירועים בזמני משבר. כיום מופקר הביטחון על גבם של תושבי העיר – הרשות המקומית, מרצונה או בעל כורחה, מהמרת על חיי התושבים.
קבוצת תושבים מתנדבים הנמצאים בכוננות בשעת חירום למקרה של פעילויות עם נזקים ונפגעים, החלה לגלגל שיחת טלפון על מנת לזהות מי נוכח בישוב. אחד מחברי הצוות דיווחו לנו כי הדבר הגרוע ביותר הוא שאין מענה מהסמכות שאחראית לאירועים כאלו. "אנחנו כאן" אומרים חברי הקבוצה "רק כדי לתמוך במערך של העירייה, אבל לא להחליף אותו".
לשם תזכורת בהתקפת הטילים שהייתה על העיר בשנה שעברה בה נפל טיל גראד על בית בשכונת הרי"ף קרס המערך הביטחוני בעיר. מחלקת הרווחה התקשתה לתת מענה לנפגעי חרדה וכן מערך מל"ח (משק לשעת חירום) לא תפקד, או לא הובא לידיעת הציבור, המתנדבים או גורם ממסדי אחראי. בזירת האירוע לא היה אף עובד עירייה בכיר והפחד וחוסר הסדר שלט ברחובות. זהו בהחלט מצב לא ראוי לעיר שפויה הנמצאת במצב סכנה. יש כאן חדר מצב מאובזר הנמצא במוקד 106 אבל אין כאן חדר 'דחק' מאובזר הנמצא בשכונות (כמו בעירם שדרות ונתיבות למשל) וזה יוצר מצב של חוסר אונים וחוסר אכפתיות.
בעירייה קלטו השבוע את המצב המורכב וחוסר הסדר שנבע ממנו, אם כי באיחור. הממונים מבינים היטב את ההשלכות שעלולות להיות מסיבוך אפשרי של הסלמה בדרום ואחריותם בנושא. השבוע ישבה כל הצמרת הביטחונית בעיר לתיאום וחלוקת אחריות וכולנו מקווים כי הסדר ישוב על כנו, השאלות שנשארו פתוחות הן: מי יחזיק את הביפר המוזן מצה"ל בזמן חירום? ומתי אם בכלל יהיו כאן קב"ט מקומי במשרה מלאה וחדר דחק לשעת חירום?

 ארכיון כתבות קול העיר - לחץ כאן

 
הוספת תגובה    גרסת הדפסה     שלח לחבר
רשימת תגובות
1. מיגון  
אבי (10/09/2012)


חדשות
גלריית התמונות של העיר אופקים המחודשת לפניכם - לחצו כאן

אל תפספסו: 5 מקומות ששווה לבקר בהם עם הילדים

אופקים: נבדק חשד לשחיתות בבית העלמין

"רכבת מרחיבת אופקים": חופן דימויים שחוקים על הפריפריה

אכזבה לגלנט: אושרו רק שניים מ-6 היישובים החדשים שביקש להקים בנגב

שניב במו"מ למכירת מבנה באופקים לקרן מניבים בכ-50 מ' ש'

מחוץ לעוטף עזה, האזעקות תפסו את התושבים בהפתעה: היה חשש נוראי

רקטה פגעה בבית באשכול. הלימודים יתקיימו כרגיל בכל הרשויות בדרום

מפסולת בניין לבית חדש

בי"ס חב"ד אופקים זכה במקום הראשון בתחרות בנושא "איכות הסביבה"

השליח באופקים קיבל אות 'יקיר העיר'

הזוי: משחק בנערים של ב"ש ושפט את המועדון

הרכבת תפעיל מסוף חודש מרץ קו מחצות הלילה ועד הבוקר לתושבי הדרום

בתי ספר : תיכון עתיד  | תיכון עמל 1 | ישיבת אפיקי ארץ  | בי"ס הגבעה | בי"ס בן גוריון  | בי"ס אשלים | בי"ס מורשת ישורון |בי"ס  אביר יעקב | בי"ס חב"ד  |  זמבלולו  מוסדות : מתנ"ס אופקים  | תפוח פיס אופקים | קהילה נגישה מפעלים בעלי אתר :טראנס אלקטריקשניב תעשיות ניירטרקוטה אופקים | החממה הטכנולוגית | אבני הנגב  | עסקים בעלי אתר : מתפרת זכות | מובילי צפון הנגב | מחסני יבוא  | אתרים פרטיים : היי בינבה | החן   שבלידה | גן טל | אופק  בניה  ויזמות  | נתינה מהלב  | הפועל אופקים בכדורסל